Ez bizony triatlon! Senki sem mondta, hogy könnyű, sőt szerintem a világ egyik legkeményebb sportja. Rengeteg lemondás, fájdalom, kudarc, és néha siker. De épp ezért csináljuk! Ez a kőkemény vasemberek sportja, nemhiába nevezték el ironmannek a „királytávot”.
Nyakig benne vagyok életem első ironman versenyére készülésben. Gondolom rajtam kívül még vannak egy páran az országban. Valóban nagyon nehéz összeegyeztetni a felkészülést, a munkát, és a családot. Szerencsémre az utolsó 4-5 hétben csak erre koncentrálva tudok edzeni, és minden tiszteletem azoké, akik életében csak a második, harmadik helyet tudja elfoglalni ez a 3 tusából álló sport. Sokkal többre tartok egy élsportolónál egy családos embert, aki munka, gyerek mellett még képes annyi erőt, és időt kisajtolni még magából, hogy összerakja a formáját a versenyekre. Remélem az előző blogbejegyzésemben, és ebben is tudok pár hasznos tanáccsal, ötlettel szolgálni nekik, és másoknak.
Regeneráció! A legfontosabb! Tulajdonképpen a pihenési fázisban fejlődik az ember. Ezért ezt tartom a legfontosabbnak. Viszont ez nem azt jelenti, hogy néha nem szabad kizsigerelni egy kicsit a szervezett, hiszen erre reagálva, ezt túlkompenzálva, egy magasabb szintre léphet. Sokszor belenézek mások edzésnaplójába, és értetlenül szemlélem azokat az edzéseket, amikor szinte egész héten, minden nap ugyanazt edzi a kedves delikvens. Ez nem vezet fejlődésre. Márhogyha ez a cél. Lehet, hogy túl fejlődés centrikus a szemléletem, de én csak így tudom elképzelni ezt az egészet. Mert a fejlődés a lényeg!
Tehát, mint az előző bejegyzésemben is írtam, én egy héten minden sportágból nyomok 1 résztávos edzést (úszásból lehet több is mert az nem viseli meg annyira az embert). Viszont a legfontosabb, hogy ki is tudjuk mindezt pihenni. Pihenés alatt nemcsak az alvást értem. Sőt!
Néha sokkal jobban kipihenem magam egy aktív nappal, amikor teljesen mást csinálok, mint az edzés. Persze a minőségi alvást nem lehet pótolni, ezért azt vallom, hogyha tökéletes regenerációt akar az ember, bizony 10-kor (de legkésőbb 11-kor) már az ágyban a helye. Másképp jobb ha kimarad a másnap hajnali úszás. Többet árt mint használ! Amúgy ez csak az én véleményem: igazán minőségit reggel 6-tól nem lehet edzeni! Egyszerűen nincs még rá felkészülve a szervezet. Teljesen másképp érzem magam, hacsak 1 órával később kell reggel lemennem (vagyis 7-re). Persze a szakirodalomban sok helyen látom leírva, hogy ennyi, meg annyi idő amíg kipihen egy ilyen, meg olyan terhelést a szervezet. De ez szerintem teljesen egyénre szabott.
Vegyünk példának egy családapát, aki mondjuk „odaver” egyet kerón szombaton, aztán vasárnap reggeltől estig a családdal jön-megy. Hétfőn biztosan pokolian fáradt lesz, és ezzel még két nap amíg teljesen kipihenni a szombati terhelést. Tehát egy következő hangsúlyos edzésnek szerdán van jogosultsága. Éppen ezért kell EGYÉNRE SZABOTTAN tervezni. Ha tudom, hogy vasárnap”nyírom a füvet” egész nap, nem tervezek semmit hétfőre. Kedden pörgetek vagy kocogok egyet, majd szerdán elborulhatok megint. Biztos sokan estek már abba a hibába, hogy másokhoz próbáltak alkalmazkodni, mert (ha maradunk ennél a példánál) kedden a többiek résztávosat futnak, így én sem maradhatok le. És persze szarul is ment, mert fáradt volt a vasárnapi miatt. Ezért, néha a kevesebb a több! És ha az ember belekeveredik a túledzettség örvényébe, nagyon nehezen lehet belőle kivergődni. Másik, hogy levert lesz, enervált, rossz eredményeket ér el, elmegy a kedve az egésztől, és nem utolsó sorban a családja is megsínyli az egészet.
Tehát a lényeg a tervezés, és nem a dogmatikus ragaszkodás egy edzéstervhez, amit láttunk egy magazinban, vagy mondanak nekünk.
Tehát ha konkrét példával akarok szolgálni, és továbbra is ezt a képzeletbeli egyént veszem, akkor nagyjából így terveznék tovább: szombaton az említett erős bicikli, vasárnap ugyebár a családi nap, hétfő teljes pihenő, kedden könnyű úszás, pörgetés, laza edzés. Szerdán akár egy hosszabb futó résztáv, csütörtökön ennek kipihenése könnyű edzéssel, pénteken hosszú futás, és úszás. De ezért mondom, hogy nincs két egyforma hét!!!, mert már így is borult az úgynevezett „minden napom szent és sérthetetlen” edzésterv. Mert mi van ha kedd helyett szerdán résztávozok? SEMMI!!! Csak annyi, hogy frissebb, és jobb leszek!
Az étkezésről majd legközelebb írok!