Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 55 684 726 km-t sportoltatok
12 óra a vízben

Beszámoló a zalaegerszegi 12 órás úszásról

kardosdr | 2010-12-03 23:35:59 | 14 hozzászólás

Kedves Edzésonline-os Sporttársak!

Néhány héttel ezelőtt megígértem eftominak, hogy ha túlélem a zalaegerszegi 12 órás éjszakai úszást, akkor írok róla egy kis beszámolót. Vasárnap reggel 8 órakor ért véget a küzdelem, most már úgy érzem tudok róla beszélni  J

Hogyan is indult az egész?

2009. december 26-án egy barátommal elmentünk a Sportmax-ba edzeni egyet. Karácsonykor csak a legmegszállottabbak mennek le úszni, ezért szinte meg se lepődtem, hogy ott találtam Füzi „Medve” Lacit, a nyári nyílt vízi úszóversenyek egyik állandó résztvevőjét, és sokszor dobogós helyezettjét. Edzés után a melegvízben beszélgettünk, és megtudtam, hogy ő már kipróbálta magát ultraúszásban is. Ahogy mesélt a zalaegerszegi úszásról, elhatároztam, hogy következő évben én is nekivágok. Az előző (2009-2010-es) szezonom az ironman-ről szólt, de a készülés során már eldöntöttem, hogy ősztől az úszásra koncentrálok, és belekóstolok én is a 12 órás versenybe.

Augusztusban Nagyatádon ironman lettem, most pedig túl vagyok a 12 órás úszáson, tehát 4 hónapon belül 2 extrém versenyt teljesítettem. (A továbbiakban megpróbálom majd valamennyire össze is hasonlítani a kettőt.) Az Edzésonline tagok között tudom, hogy sok az ironman, ultrafutó, kerékpáros stb., de az ultraúszás úgy érzem nem egy annyira népszerű sport. Pl. most Zalaegerszegen csupán 6-an indultunk egyéniben, és a Balatont is többen futották eddig körbe, mint ahányan hosszában átúszták…   

A tervem az volt, hogy elindulok Zalaegerszegen, végig élvezni fogom az úszást, megyek egy óriási eredményt, majd írok egy beszámolót, amivel mindenkinek meghozom a kedvét a medencés ultraúszáshoz. Hát ezek közül nem minden jött össze J   Elindultam, és úsztam egy sokak szemében nagy eredményt (40km), amire persze én is büszke vagyok. Sajnos azonban nem tudtam végig élvezni a versenyt, és ha őszintén leírom az élményeimet, nem biztos hogy sokaknak csinálok kedvet a jövő évi induláshoz. De elvenni se szeretném a kedvét senkinek, inkább azt próbálom elmondani, mire számíthatnak azok, akik terveznek egyszer részt venni ezen az eseményen – ha véletlenül van ilyen az olvasók közt…  J

Mielőtt nekikezdenék a beszámolónak, el kell mondanom, hogy a szervezés teljesen rendben volt! Minden negatívum amit említeni fogok, a rendezvény jellegéből adódik, és nem a szervezők hibája! (Inkább az enyém, hiszen én kerestem a „bajt”  J

A versenyt egy pici, lelátó nélküli uszodában rendezik, 5 pályás 25-ös medencében. Az ablakon kinézve korom sötétség látszik… Zene nincs, a szurkolótábort is csak azok alkotják, akik a csapatversenyben később vízbe ugranak. Tehát aki pl. a dunaújvárosi 24 órás úszás hangulatához van hozzászokva, annak fel kell készülnie arra is, hogy ez egy „csendesebb” rendezvény.

Este 8-kor rajtol a mezőny. Előzőleg azt hittem, semmi gondot nem fog okozni az, hogy éjszaka úszunk. „A vízben csak nem fogok elaludni!”- mondtam magabiztosan mindenkinek. Ez is tévedés volt! Már 2-3 óra után volt egy olyan érzésem, hogy ha kifeküdnék a medence partjára, akár el is tudnék aludni. De talán ez a legkisebb probléma egy ilyen versenyen, az álmosság legyőzése. Az idő múlásával pedig egyéb különféle nehézségek érkeznek helyette.  Az álmosságot talán csak úgy lehetne elkerülni, ha már a délutánt Zalaegerszegen töltenénk egy jó nagy alvással, legtöbben viszont késő délután autóznak a helyszínre, és rajt előtt már csak egy gyors vacsorára marad idejük…

A kezdőiram:

A tervem az volt, hogy lendületesen kezdek, de semmiképp nem erőltetek magamra olyan iramot, ami már kényelmetlen, vagy esetleg hipoxiás. Nem akartam lassan kezdeni, mert szerintem nem mindegy, hogy az ember honnan kezd el gyengülni az órák múlásával. Ezenkívül az a tapasztalatom (úszásban és futásban egyaránt), hogy a nagy eredményhez (egyéni csúcshoz) mindig bátran kell kezdeni. Természetesen nem ész nélkül! Többek szerint én szombat este „állat módon bekezdtem”, de belül nem ez volt az érzésem, és a magamhoz képesti gyors kezdőiramban annak is szerepe volt, hogy nagyon rápihentem a versenyre, és a nyújtást is komolyabban vettem. Hogy mi lett volna a végeredmény, ha lassabban kezdek, az már soha nem derül ki. Konkrétan 1:30-on belüli százakkal kezdtem, és ezt kb. az első órában tartottam is.

A folytatás:

A kezdősebességem elkezdett csökkenni, de a 10km-es részidőmmel még elégedett voltam (2:33 körül volt). Két problémám volt: az egyik pszichés. A hátralévő rengeteg óra, és hatalmas táv óriási lélektani teher. Nem tudtam mi vár rám 4-5 óra után, az ismeretlenbe úsztam, és ettől nem nagyon tudtam élvezni a mozgást. A másik problémám az volt, hogy nem éreztem éhséget, pedig tudtam, hogy edzésen már sokkal hamarabb rámtör az éhség, és gond nélkül megeszem 1-2 banánt vagy csokit. Azt hiszem ez utóbbi főleg az én személyes problémám, ismerős volt már az ironman-ről is, ezért erről felesleges is többet írnom. A többi egyéni indulónak úgy tudom nem volt gondja a táplálkozással, szóval akinek ilyen téren vannak kérdései, inkább hozzájuk forduljon.  Az én táplálkozásomról annyit, hogy 4 óra elteltével tudtam utoljára enni, az utolsó 8 órában gondolni sem tudtam rá, és kajálás nélkül úsztam a végéig. Tehát a szervezet ilyenre is képes  J

Éjfél körül (4 óra úszás után) kimásztam a medencéből, ettem két banánt, kaptam egy kis bíztatást „Medve” barátomtól, majd visszaugrottam folytatni a versenyt, picivel több mint 15 km-től. Éreztem, hogy már nem tudom tartani az addigi frekvenciámat, egyre lassult a mozgásom, a tempószámom persze lecsökkent, de az iram is sokkal lassabbá vált. A hátralévő idő pedig még mindig nagyon hosszú, végeláthatatlan volt. Itt már megfordult a fejemben, hogy én nem is biztos hogy végigcsinálom ezt a versenyt. Ilyen gondolataim voltak: „Már leúsztam 15 kilit, jó kis edzés volt, de most kiszállok és lefekszem aludni…”  vagy „Elég volt ennyi, feladom és végleg visszavonulok az úszástól” . Szerencsére nem így történt. Az új, lassú iramom már nem esett annyira rosszul, és rájöttem, hogy ebben a tempóban még valószínű sokáig el tudok evickélni. Elhatároztam, hogy 25 km-ig semmiképp nem adom fel. Amióta tudom, hogy létezik ilyen versenyszám hosszútávúszásban, hogy 25km, azóta kiváncsi voltam arra, hogy nekem vajon mennyi időbe telne…

Néztem az órámat, és láttam, hogy lassan eljön a félidő, a 6 óra. Ez picit feldobott, nálam általában minden versenyen komoly lélektani határ a féltáv, onnantól mindig sokkal felszabadultabban versenyzem. Még jobban feldobott az, amikor kerek 6 óra elteltével bemondta a számlálóm, hogy pont 22km-nél járok. Ekkor gyors fejszámolással rájöttem, hogy ha innentől 2 perces százakkal úszom végig, akkor megvan a 40 km-es álomhatár! A 2 perces százak pedig csak meglesznek, abba talán még egy kis hátúszás is belefér! Ekkor ismét úgy éreztem, hogy végig tudom csinálni.

Nem sokkal később eljött a nevezetes 25 km, az időm pedig 6:54:20, még pont 1:40-en belüli százas átlag. A világklasszisok 5:10 körül úsznak nyílt vízen, de én már annak örülök, hogy 6-ossal kezdődik az időm. Ennél a kerek számnál újra megfordult a fejemben, hogy itt akár be is fejezhetnénk… Azzal sikerült bemotiválnom magam, hogy már csak 15km, azaz 3 db. 5km van hátra. Az nem is sokkal több, mint az utolsó hosszú edzésem, ahol 2 db. 5000-et úsztam…  A felén már bőven túlvagyunk… Menni kell tovább!

Itt már nagyon lassú voltam, bőven másfél órán kívüli 5 km-eket úsztam, és sajnos már arra se volt elég a mozgásom, hogy melegen tartsam magam, folyamatosan fáztam egy picit. Természetesen ez még elviselhető volt, és úgy érzem a teljesítményemen sem rontott. A táplálkozás továbbra sem jött szóba, itt már beletörődtem, hogy kaja nélkül nyomom végig a maradék néhány órát. Amin csodálkoztam, hogy a folyadékigényem is minimális volt, és a többi indulótól is ugyanezt hallottam verseny után. Az egész 12 óra alatt szerintem max. 1 litert ihattam! Ez egy jelentős különbség az ironman-hez képest, ahol a legnagyobb probléma a kiszáradás, a folyadékhiány, és legtöbbeknek ilyen okból kell feladniuk a küzdelmet. Nagyatádon viszont nem fázik az ember J

Szép lassan eljutottam a 30km-es álomhatárhoz, és mint minden kerek számnál itt is elgondolkodtam a kiszálláson, de végül úgy döntöttem, hogy mivel továbbra is 2 percen belüli százakat úszom (nem sokkal, de belül voltam), és a „szenvedéseim” még mindig elviselhetőek, folytatom a versenyt. Lassan telt az idő, de valahogy elérkezett a 35km is, és kezdtem elhinni, hogy tényleg meglehet a „bűvös” 40 km! Az utolsó órában már azt is láttam, hogy a lefújás előtt legalább 10 perccel el fogok érkezni a 40 kilihez. Az utolsó 500 métert már egész felszabadultan úsztam, és végül 11 óra 45 percnyi úszás után megkönnyebbülten nyúltam be, hogy megkérdezzem a számlálót, biztosan megvan-e a 40000m. Azt mondta megvan, én pedig letéptem a sapkát, kimásztam a hideg vízből, és pár másodperc múlva már a meleg zuhany alatt álltam. Semmi nem motivált abban, hogy végigússzam az utolsó negyed órát. Lehetett volna belőle 40.7-40.8 km, de Orosz Gyuri 41 km feletti rekordjától úgy is elmaradtam volna, a 40-es álomhatárt pedig teljesítettem, és a versenyen már behozhatatlan előnnyel vezettem.

Ezúttal is szeretnék gratulálni a többi indulónak, ők közben talán többször álltak meg, mint én, de az utolsó pillanatig úsztak, én pedig a zuhany alól hallgattam a verseny végét jelző visszaszámlálást. Mindenki nagyot küzdött, és óriási távot tett meg! Az egyéni teljesítők közül a végül 2. helyezett Molnár Mátéval (az Edzésonline-on „Necromedve”) sikerült pár szót váltanom a végén. Megtudtam, hogy 2 éve, gyakorlatilag a semmiből kezdett el úszni. Neki külön gratulálok, hogy ennyi idő után máris bevállalt egy ilyen extrém kihívást, és majdnem 37 km-ig jutott! Érdemes megnézni az edzésnaplóját, ő is beszámol a verseny részleteiről!

Egy kis összehasonlítás az ironman-nel:

Számomra ez a két verseny szinte pont ugyanannyi ideig tartott, Nagyatádon 11:35-öt mentem, Zalaegerszegen pedig –amint már írtam- 11:45-nél szálltam ki a vízből. Mégis teljesen más volt a kettő. Nem is annyira fizikálisan, mint lelkileg. Ez a 12 órás faltól falig úszkálás után teljesen átértékelődött bennem a hosszútávú triatlon emléke. Kis túlzással azt mondhatom, hogy az ironman ehhez képest egy vidám kis kerékpártúra volt egy szép napsütéses nyári napon, a végén egy kis kocogással a bikiniben szurkoló lányok előtt. Nehéz pillanataim persze Nagyatádon is voltak, de a feladás gondolatával komolyabban egyszer sem foglalkoztam. Ebben talán benne van az is, hogy az ember számára óriási motiváció az „ironman” mint titulus megszerzése, amire azután egy életen át büszke lehet. Ki kéne találni valami jól hangzó címet azoknak is, akik egy ilyen ultraúszó versenyt teljesítenek…   Egy ismerősöm, aki szintén idén csinálta meg élete első vasember versenyét, mosolyogva mondta utána, hogy az egészet élvezte. Én ezt nehezen tudom elképzelni, de az biztos, hogy számára az ironman után szinte csak a pozitív élmények maradtak meg, és évek múlva ezekre fog emlékezni. Ha megkérdeznénk azokat, akik a 12 órás úszást valaha végigcsinálták, hogy mire emlékeznek, valószínűleg nem csak a pozitív emlékek, hanem a holtpontok, a feladással kapcsolatos gondolatok, és egyéb kellemetlenségek is előjönnének.

Azt hiszem, a leglényegesebb, ami miatt végül nem adtam fel a versenyt, az volt, hogy közben rájöttem: ez a sok óra most nem az élvezetről szól, nem is az iramúszásról, nem is a szurkolókról, és nem is titulusok megszerzéséről. Ez a 12 óra utólag fog boldogságot okozni, ha végig tudom csinálni! Idéznék egyet Füzi Laci 2008-as beszámolójából: „Egy felkészült úszó számára is legfeljebb a táv első felére, de inkább harmadára korlátozódik a mozgás szeretetének érzése, eddig tarthat az a szakasz, amíg élményként jelentkezik a sebesség, a dinamika, a teljesítmény. A fél nap további, nagyobbik része azonban csak közvetetten szól az úszásról, valójában a lelkierő minden korábbi határnál távolabbra mutató próbája.”  Ez a két mondat már verseny előtt is nagyon tetszett nekem, hétvége óta pedig már én is tapasztalatból tudom, hogy mennyire igaza volt Lacinak!

A nehéz pillanatokban, amikor a verseny feladásán gondolkodtam, mindig 2 választásom volt:

1.: Kiszállok, lefekszem aludni, és elismerem, hogy az ultraúszás túl kemény sportág számomra, maradok inkább a jól megszokott Balaton-átúszásoknál.

2.: Folytatom az úszást, és még néhány óráig elviselem az egyébként teljes mértékben elviselhető kellemetlenségeket, mint pl. az unalom, fáradtság, álmosság, hideg víz, a combom kidörzsölődése, enyhe lábfájdalom a fordulóknál, enyhe csuklófájdalom, és ehhez hasonló apróságok. Egyik sem indokolta volna, hogy sürgősen fel kelljen adnom a küzdelmet! Ezenkívül ilyenkor az embernek mindig figyelmeztetnie kell magát, hogy a céltól, amit mondjuk 1 éve tűzött ki sajátmaga számára, már csak néhány óra választja el! Mi az a néhány óra az 1 évhez képest?!

Néhány tanács azoknak, akik tervezik az indulást, vagy esetleg már készülnek is életük első 12 órás úszására:

  • Szerintem egy ilyen hosszú versenyt érdemes fecskében úszni. Én most térdig érő (biciklis) gatyában versenyeztem, és csúnyán kidörzsölte a combomat. Lehet hogy magával a gatyával volt a gond, és másoknál ilyen nem fordulna elő, de talán a fecskével kockáztat legkevesebbet az ember. A kidörzsölődés természetesen a legkisebb problémáim közé tartozott, és csak a verseny töredéke alatt éreztem, de a seb még mindig látszik. Lányok esetében a fecske megfelelője azt hiszem a hagyományos úszódressz, ami azért is jó, mert több látszik a lányok testéből, és ezzel is lelkesítik a férfi indulókat J
  • A rajtkő mellé egy zacskóba vagy dobozba ki kell készíteni rengeteg „sportkaját”, zselét, energiaszeletet, banánt stb., mert normál esetben az ember megéhezik 1-2 óra úszás után. A folyadékigény viszont –ahogy ezt többen is tapasztalták most hétvégén- minimális. Ez persze változhat a víz hőmérsékletétől függően!
  • Legyen a parton olyan frissítő, ami kálciumot, és főleg magnéziumot tartalmaz! Ez a 2 ion számos formában beszerezhető (pezsgőtabletta, ampulla, tabletta stb.). 12 órát lehet úszni görcs nélkül, ez most kiderült számomra. De még így is nagyon fontos a tudat, hogy ha mégis előfordulna, akkor ott van a parton az „életmentő” magnézium!
  • Úszásnem: A pályámon úszó egyéni indulókat a vége felé sokszor láttam háton úszni. Én magam is úgy terveztem, hogy majd „belehátazok”, ha nem esik jól a gyors. Végül egyetlen hosszt úsztam csak háton, mivel semmi megkönnyebbülést nem okozott a gyorsúszáshoz képest. Legalábbis ahhoz a nagyon lassú, csúsztatásos, pihenős gyorshoz képest, amit a vége felé tudtam produkálni. Persze lehet, hogy ha valakinek nagyon jó hátúszó technikája van, akkor ilyen helyzetben akár gyorsabb is tud lenni háton, ezért nem merem levonni azt a következtetést, hogy a 12 órát gyorsban kell végigúszni. Ez csak az én személyes tapasztalatom.
  • Utolsó, legfontosabb tanácsom: Ne úgy álljunk neki, hogy ez egy vidám, hangulatos örömúszás, ahol 12 óra élvezet vár ránk! Ez egy hosszú, kemény, sokszor nyomasztó és reménytelennek tűnő küzdelem, amelyre azonban utólag nagyon büszkék leszünk! A sok elismerés és gratuláció hallatán pedig azt fogjuk mondani magunkban: „MEGÉRTE!”

 

 

 

 

 

 

 

 

14 hozzászólás

monique 5089 napja
monique képe

huu, ez nagyon kemény, a 41km az milyen rekord, országos rekord? akkor gratulálok a megközelítéséhez. persze amúgy is gratulálok :)

kardosdr 5088 napja
kardosdr képe

Köszönöm a gratulációt! Én úgy tudom ezen a versenyen 41 km a rekord, de azt szintén egy "amatőr" versenyző úszta. Ha egy igazi hosszútávúszó odaállna, az menne akár 50km felett is!

miki 5088 napja
miki képe

Őszinte elismerésem.

Egy dolgot hozzátennék. Mikor ott vagy egy egyéni csúcs kapujában, könnyű megalkudni, hátradőlni, azt gondolni, OK, szép volt, megérdemlem a lazítást, most már nem kell sietni, kiszállok negyedórával hamarabb, nem futom meg az utolsó töredék kört. Milyen könnyű lesz majd legközelebb rátenni egy lapáttal, jobban felkészülni, megjavítani. Hát nem, talán soha többé nem leszel ott, talán megsérülsz, megöregszel, kiégsz és sosem leszel többé ilyen fitt, ez volt az egyetlen és utolsó lehetőség, és azok a méterek az életművedből hiányoznak, nem mondhatod majd el, hogy megfutottam, amit megfuthattam. Én nem fogok megállni az utolsó negyedórában, ha még egyszer eljutok odáig.

oldzubi 5088 napja
oldzubi képe

Gratulálok hozzá, tetszett a beszámolód!!!!

Bevallom őszintén még az 5000 méter gyorsért is hónapokat kell szerintem dolgozni, így azt hiszem a 40 km egy nagyon tiszteletre méltó eredmény!! Azt hiszem még nem tartok itt fejben:o)

Jó egészséget, s mi lesz a következő kihívás???

 

VéZsé 5088 napja
VéZsé képe

Gratulálok a versenyhez az eredményhez és a beszámolóhoz is !! Az utolsó negyedórát én sem értem-pláne hogy nekem úgy tünik nagyon egyben voltál még-,a hosszútávú versenyeknél(futás) nekem mindig az utolsó percek okozták a legjobb legnagyobb élményeket akkor is mikor az órával akkor is mikor a távval és akkor is mikor mindkettővel kellett küzdenem.Persze nálam az úszásnál már az első negyedóra is nagy teljesítmény lenne:-))))Ezért is jár a nagy Gratula!!!!

monique 5088 napja
monique képe

velem már volt olyan, hogy leálltam a vége előtt mert bőven túlteljesítettem amit akartam. de utólag persze sajnáltam :) szóval nem éri meg megállni.

kardosdr 5088 napja
kardosdr képe

Én se vagyok büszke arra, hogy az utolsó negyedórát kihagytam. Az ember általában az álomhatárokért tud legjobban küzdeni. Nekem ez akkor már megvolt. Ha lenne 1 vagy 2 órás úszóverseny, biztosan nem állnék meg egy másodperccel hamarabb sem, akármilyen jól is állok. De több mint 11 óra úszás után már semmi más nem tud motiválni, csak az hogy legyen vége, kiszállhassak. Összességében szerintem nem voltam kevesebb időt a vízben, mint a többiek, csak én a végére hagytam a pihenőt :-)

Hogy mi a következő kihívás?   Medencében már úsztam ultra távot, most ki kéne próbálni nyílt vizen is. Sajnos a Balatonon már régóta nem rendeznek hosszabb versenyt az átúszásnál. Ha egyszer lesz újra Füred-Siófok, vagy bármi más nagy kihívás, én ott szeretnék lenni.

Köszönöm a gratulációkat!

galagyuri 5088 napja
galagyuri képe

Doktor úr, nem csak jó futó vagy, de milyen jó úszó! Gratulálok! Hatalmas teljesítmény! Az utolsó 15p-ben pedig én másképp gondolom! A célod elérted, és addig nem adtad fel!

necromedve 5087 napja
necromedve képe

Rajt, éjszakai úszás: ettől én is paráztam picit, főleg attól, hogy a szívem kicsit elfárad a nap folyamán, aztán a lassabb tempótól is besavasodok viszonylag hamar. Viszont ezt egy hosszabb éjszakai-délelőtti alvással ki lehet küszöbölni. Előző nap picit később kell lefeküdni. Illetve sokat segít egy kávé is, csak a vizelethajtó hatása ne volna...:) A helyszínre meg nem autóval kell menni (visszafele pláne veszélyes hót' fáradtan az autókázás), hanem vonattal: ott, ha aludni nem is lehet, de pihenni, kikapcsolni igen. Nekem végül abszolút nem vold gondom az éjszakai versennyel. Vacsorázni meg szerintem nem nagyon szabad, én tízórait ettem aznap utoljára, utána délután már csak pár szem kekszet.

Folytatás: kell pár hosszabb edzés az ilyen verseny előtt. Én rendszeresen úszok 3-4 órákat hétvégente, így tudtam azt is, ennyinél mire számíthatok. Nyáron mentem egyszer 6 óra felett, mikor azon vacilláltam, be merjek-e nevezni egyedül. Úgyhogy nekem picit később jött csak az ismeretlenbe úszás érzése.:) Szóval erre simán rá lehetett valamelyest készülni, most meg már tutira tudod, mi vár rád, ha esetleg tervezel jövőre is menni.

Kaja: a szervezet leginkább ilyenre képes. Ha sokáig mész egyenletes tempóban, akkor a szervezeted egy idő után a tartalékaiból dolgozik. Most testzsírból úsztál, edzésen meg szerintem azért szoktál megéhezni, mert ott gondolom, tartasz pihenőket. Akkor lemegy a pulzusod a zsírégető tartomány alá, olyankor pedig 20-30 percen át újra a vércukorral üzemelsz. Ha annak a szintje leesik, olyankor lesz éhes az ember. Én sem ettem semmit, sőt, már nap közben sem tudtam sokat az izgalomtól, menet közben is csak iszogattam (bár elég sűrűre kevertem a lötyimet, de 2000 kcalnál szerintem nem vittem be többet az éjszaka folyamán a két géllel együtt sem, pedig azokban volt egyenként úgy 450), de nem volt semmi különösebb gondom. A géleket is szinte csak azért nyaltam be (vagyis a másodikat), hogy ne kelljen hazacipelni őket.;) Érdemes volt ilyen szempontból megnézni a sávunkban úszó harmadik tagot. Amikor a hosszabb szünetet tartottam, váltottam vele pár szót, akkor panaszkodott, hogy ő folyamatosan éhes, hiába eszik. Ez gondolom, azért volt, mert ő mindig hosszú pihenőket tartott, aminek következtében a szervezet visszaállt a legkönnyebben hozzáférhető energiaforrásból fedezni a szükségleteit, leesett a vércukra, megéhezett. Akkor persze leállt enni, megint kiesett a zsírégető pulzustartományból, aztán kezdődött az egész újra, és ezt kb 5-6 alkalommal minimum megcsinálta. Szóval érdemes minél kevesebb pihenővel kibekkelni a 12 órát, ezt nagyon jól csináltad. Meg a liternyi ivást is. Én picit attól féltem a minapi 10 kilométeren át tartó görcsölésem után, hogy hátha megint keveset fogok inni, úgyhogy kortyolgattam folyamatosan, de attól meg a hólyagom feszült megállás nélkül.:)

Kihűlés, feladás, miegyéb: fáradt voltál, abszolút attól jött elő. Én is fáztam a vége felé, mikor már csak vergődtem. Nem kell annyira bekezdeni, aztán akkor marad elég ereje az embernek a végére is. Megnéztem, Medve "rokon" mennyit úszott 2008-ban - 31.400 métert. Beszéltem vele is pár szót aznap, mondta, hogy anno ő is nagyon meghúzta az elejét és a vége szenvedős lett. Úgyhogy nem értek vele egyet abban, hogy az ilyet nem lehet végig élvezni, hanem lelkierőpróba az egész. Csak kicsit okosabban kell kezdeni, hogy az ember ne fáradjon el féltávra. Fáradtan már persze, hogy nyűgös mindenki, és szenvedés a mozgás. Amíg bírom egy tűrhető iramban, addig személy szerint jól is érzem magam. Ha már azt látom, hogy magamhoz képest egy kalap szar tempót úszok, az valóban nem a tetszés elégedett mormogását csalja elő belőlem.:) Úgyhogy egy kis odafigyeléssel ez is kiküszöbölhető.

Tanácsok:
-fecske kipipálva, én mindig abban úszok, még ha egyes virágmintás gatyás baywatch-fiúk meg is mosolyognak miatta, de gondot még sosem okozott.:)
-a sportkaja jól jöhet, bár úszás közben enni elég rossz dolog, hasmenést okozhat. Ami még szerintem fontos: bevenni menet előtt egy adag L-karnitint, illetve egy keveset érdemes bekeverni az itókába is. Ez segíti a zsírfelhasználást, és mivel ilyenkor zsírból halad az ember, kell belőle jó sok. Termel alapból is a szervezet, de ilyen hosszú mozgásnál ez a mennyiség kevés lehet.
-úszásnem: ha csak az eredményt és a sebességet nézzük, igazad van, a gyors jóval hatékonyabb. Viszont van, aki még pudding, és nem tud 12 órát végigúszni gyorsban (mint pl én:)), annak jól jöhet a hátazás. Ami miatt még fontos: jómagam a monotóniát kiválóan meg tudtam törni a rövidke hátúszós szakaszokkal (összesen a táv nem egészen hatodán mentem így). Olyankor jutott időm nézelődni is, meg elfütyörésztem a "Két merész tengerész, ó az óceánra tart, szél feszíti jó vitorlánk, messze még a part..." dalocskát a Piros esernyő c. mesejátékból, amit gyorson nem lehet kivitelezni.;) Illetve lazítottam egy picit. Úgy tudtam "pihentetni" a szívem, hogy teljesen ne essen vissza alapjáratra a pulzusom, mint egy esetleges megállásnál. Ez a lemerevedés ellen is jó, illetve a már említett zsírégetős tartományból sem esek ki, ráadásul mégiscsak haladok párszáz métert, ha nem is olyan gyorsan.
-igenis úgy kell nekiállni, hogy jó móka lesz. Egyáltalában, szerintem olyanba kell belefogni, amit élvez az ember, muszájból nem jó semmit sportolni. Nem az ego kedvéért kell csinálni, hanem, hogy jól érezd magad. Lám, még az én arcomra is mosolyt csalt a 36 kilométertől termelődött endorfin a végére, pedig ez ritka esemény nálam. Csak hogy el ne vedd senki kedvét a medencés hosszútávúszástól.:)

kardosdr 5087 napja
kardosdr képe

Igazad van, tényleg meg kéne próbálni legalább egy ideig jól éreznem magam. Bevallom, talán egy picit túl nagy elvárásokkal vágtam neki a versenynek, és ezzel is plusz terhet raktam magamra. Titokban azt terveztem, hogy megúszom a Marathon-t, azaz a 42195m-t. Közben persze rájöttem, hogy örülnöm kell a 40km-nek is, vagy akár csak annak, ha kitartok a végéig.

A verseny közbeni táplálkozás egy külön kis tudomány, ráadásul egyénenként teljesen különböző, kinek mi válik be. Az biztos, hogy a túlzott stressz, a verseny túlizgulása elveheti az étvágyat. Nálam valami ilyesmi történhetett. A leghosszabb edzésemen, amikor 12.5 km-t úsztam (egyben) már 7 kili környékén éreztem az éhséget, és a kajálás után sem múlt el teljesen. Szerintem ez a normális. A Tour de France-on a kerékpárosok is egy csomót zabálnak az egyes szakaszokon, pedig "csak" 5-6 órát tekernek egy nap  :-)

Az erős kezdéssel kapcsolatban továbbra sem vagyok benne biztos, hogy hiba volt. Ahogy írtam is, soha nem fog kiderülni, hogy aznap lazább kezdéssel mennyit úsztam volna. Medve kollégádat meg kell védenem, ő szerintem ésszel kezdett (hozzám képest legalábbis mindenképp), őt egy régebbi térdsérülése akadályozta meg abban, hogy befejezze a versenyt, egyébként meglehetett volna neki a 40km! (Ezt ő biztos nem így mesélte, mert szerény  :-)

Úgy veszem ki a szavaidból, hogy elégedett vagy az eredményeddel, és ez a lényeg! Sok amatőr sportoló elköveti azt a hibát, hogy akármilyen nagy teljesítményen van túl, valamin elégedetlenkedik, és nem tud örülni neki. Fél napi folyamatos sportolás után legyünk elégedettek, akárhogy is sikerült!

 

 

monique 5087 napja
monique képe

hát versenytempóban én se szeretek kajálni... még akkor se, ha nem zsírégető hanem glikogénégető intenzitás :P hanem simán az agy úgy dönt, hogy most nem kell vér a gyomornak meg ilyenek, ezért aztán gondolni se tudok kajára. persze egy 12 órás versenyen már biztos hogy zsírégető az intenzitás.

amúgy szerintem a lábizmok hamarabb elfáradnak, mint a szívizom... szóval nem hiszem hogy bármit számít ilyen szempontból, hogy mikor keltél a verseny előtt, miért fáradna el a szív attól hogy nyugalmi állapotban nyomja percenként mittomén 60 ütéssel, ezt csinálja egész életedben fáradás nélkül.

necromedve 5086 napja
necromedve képe
Hidd el, elfárad tőle a szív. Ha pár napot ébren töltesz, abba konkrétan hamarabb halsz bele, mint ha étlen-szomjan vagy ugyanennyit - fogja magát és megáll a szíved. Próbáld csak ki, ha nem hiszed.;) Nem véletlenül kínozzák a vallatott foglyokat ... helyeken alvásmegvonással. Én meg szoktam érezni már egy kétórás edzésen is, ha 1-1,5 órával kevesebbet alszom a szokásosnál.
monique 5086 napja
monique képe

izé, nem tudom hol olvastad ezt, én már töltöttem pár napot ébren, és nem állt meg a szívem... és még életemben ilyet nem hallottam, szerintem ez max. valami urban legend lehet. neked konkrétan fáj a szíved attól h 1 órával kevesebbet alszol? :S vagy csak a sima fáradtságot értelmezed így? 
amúgy meg alvás közben is dolgozik a szíved, szóval akkor sem pihen :) fontos, a szívizom nem egy sima harántcsíkolt izom, ezért nem fárad el úgy mint pl. a lábad.

Bozót 5086 napja
Bozót képe

Gratula, nem semmi teljesítmény! 

 

Ha igaz volna ez az alvásmegvonós mítosz, szerintem már alulról szagolnám a rekortánt :P  Nem kétlem, hogy kínozni lehet vele az embert, de hogy megállna a szív.....??

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!