Futócipő választás
A cipőd a futófelszerelésed legfontosabb darabja, mely legtöbbet teheti futóteljesítményed javítása és az esetleges sérülések megelőzése érdekében. Egy-egy futócipőboltba belépve látni fogod, hogy a cipőválaszték zavarba ejtően széles. A megfelelő cipő kiválasztásában a szakavatott eladó segítsége nagyon fontos, de Neked sem árt felkészülni a megfelelő információkkal mielőtt vásárolni indulsz!
A futócipők alapvető fajtái: szögescipő, utcai versenycipő, általános edzőcipő, terepfutócipő. A szögescipőt általában csak az elit versenyzők használják, ezzel a típussal ezért cikkünkben nem foglalkozunk.
A versenycipő általában egy ultra könnyű kivitelű, viszont nem túl tartós anyagokból készülő cipő, melyek - a versenyzők mellett - elsősorban a már tapasztaltabb, gyorslábú futók számára ajánlhatóak, a gyors edzésekre (résztávok, tempófutás) valamint a versenyekre. Felépítésére a kimondottan vékony talprész és könnyű, szellős felső anyag jellemző.
A terepcipő beszerzését akkor javasoljuk Neked, ha szeretsz erdőben, nehezebb terepeken (mély homok, sziklás talaj, kemény emelkedők, stb.) futni. Ezek a cipők általában tartósabb, bizonyos mértékig vízhatlan anyagokból készülnek, talpfelépítésük olyan, hogy stabilabb talajfogást, jobb "kapaszkodást" tesznek lehetővé a különféle terepeken. Cserébe viszont általában nehezebbek, és sokszor merevebbek mint az általános edzőcipők. Ha a futásból már kiöregednek, túrázáshoz még tovább használhatod őket.
Kezdő futóként mindenképpen azt javasoljuk neked, hogy az általános edzőcipők közül válassz magadnak futócipőt! Ezek a cipők egyaránt alkalmasak lassabb és gyorsabb edzésekre, használhatod őket aszfalton, füvön, salakon, és könnyű terepen is. Tartósabbak és párnázottabbak, mint a versenycipők, így megfelelő védelmet biztosítanak a lábadnak. Az általános edzőcipőknek is többféle típusa létezik, melyek közül kiválasztható a legmegfelelőbb modell a lábfelépítésedhez, futóstílusodhoz, edzésmunkádhoz, testsúlyodhoz illeszkedve. Nézzük most meg, ezen típusok közül hogyan lehet választani!
Az esetleges sérülések megelőzése érdekében kiemelt fontosságú, hogy a futócipőd illeszkedjen a lábfelépítésedhez és futóstílusodhoz. A jó cipő ugyanis segít kijavítani a különböző futóstílusokból származó, lábad bizonyos alkatrészeit (lábfej, boka, vádli, térd) érő erősebb igénybevételt. A három fő futóstílus: a befelé dőlő, a kifelé dőlő és a neutrális. Ezek jellemzően a lábfej formájának függvényében alakulnak ki: a lapos lábboltozatú futók befelé, a magas lábboltozatú futók kifelé dőlő stílussal futnak, míg a normál lábboltozatú futók neutrális stípusban (se kifelé, se befelé nem dőlve) futnak. Nézzük most meg mindhárom típust részletesebben!
Befelé dőlő (pronáló) stíusról beszélünk, ha a futás során a lábfej befelé billen, így a becsapódás utáni pillanatban a lábboltozatra fokozott terhelés esik. Általában a lapos lábboltozatú futókra jellemző ez a stílus. A pronáló futó számára egy, a pronálás elleni stabilizálóval és mozgáskontrollal, illetve dupla sűrűségű közép-talprésszel kialakított futócipőre van szüksége, amely fokozottan védi a lábát a bedőlés ellen és erős tartást biztosít.
Kifelé dőlő (szupináló) stílusról beszélünk, ha a futó a külső talpívén fut, így a sarkénak egy kis részére összpontosul a becsapódás ereje, és futás közben túl nagy ütődést kénytelen továbbítani a lábfeje, melyet a láb boltíve képtelen elnyelni. Általában a magas lábboltozatú futókra jellemző ez a stílus. A szupináló futó számára a legjobb, a semleges, vagy párnázott cipő, mert a puhább közép-talprész több védelmet biztosít a láb boltíve számára. A szupináló futócipőkben általában nincs stabilizáló technológia, helyette bizonyos cipőknél külső él-erősítés található a cipő felsőrésze és a talp találkozásánál.
Neutrális stílusról beszélünk, ha a futó ideális "íven" gördül a sarkáról a lábujjáig a becsapódás után, és nem terheli túl sem a belső boltívet, sem a sarkat és a külső talpívet. Ez a stílus a normál lábboltozatú futók jellemzője.
Szeretnéd megtudni, milyen futóstílus jellemző rád? Két módszert is javasolunk erre: a vizes láb tesztet és a régi futócipő tesztet.
Vizes láb teszt
Tegyél a földre egy papírlapot, majd vizezd be az egész talpadat, és lépj a papírra! A talplenyomatod formája elárulja a lábboltozat típusodat:
- ha vékony vonal, vagy semmi nem köti össze a sarkad és a lábpárnád, akkor magas lábbotozatod van, és valószínűleg szupináló stílusú futó vagy;
- ha vastag talprész köti össze a sarkad és a lábpárnád, azaz a lúdtalpas lábhoz hasonlít a lenyomatod, akkor alacsony a lábboltozatod és valószínűleg pronáló stílusú futó vagy;
- ha a sarkadat és a lábpárnádat összekötő rész kb fele olyan vastag, mint a talpboltozatod, azaz se nem túl vékony, se nem túl vastag, akkor normál lábboltozatod van, és valószínűleg neutrális stílusú futó vagy.
Én is bevizeztem a lábfejem, az eredmény fent látható: engem a vizes láb teszt a kissé magas lábboltozatú, azaz az enyhén szupináló futók közé sorol. A szupináló stílus egyébként a három stílus körül a legritkább, mindössze a futók 10-15%-ára jellemző.
Régi futócipő teszt
Fogj egy pár régi futócipődet és helyezd el szorosan egymás mellé a két cipőt szemmagasságban egy vízszintes felületen. A sarok felől nézz rá a két cipőre: ha a felsőrészek láthatóan egymás felé dőlnek, pronáló stílusban futsz; ha láthatóan kifelé dőlnek, szupináló stílusban futsz. Ha nagyjából párhuzamosan, függőlegesen állnak, neturális a futóstílusod.
Én is megnéztem az egyik régi futócipőmet - és megállapítottam, hogy valóban szupináló, tehát kifelé dőlő futóstílusom van.
További adatok
A lábboltozatodra és futóstílusodra vonatkozó információ már jól leszűkíti a számodra alkalmas futócipők számát, a további válogatásban a hozzáértő eladók tudnak majd segíteni (ezért is nagyon fontos, hogy kimondottan futócipőboltba menj vásárolni!). Várhatóan a következő dolgokat kérdezik majd meg tőled: testsúlyod, futótempód és hogy jellemzően milyen talajon futsz, illetve heti átlag összesen hány kilométert futsz. Ezek alapján válaszhatsz a stabil (nehezebb és lassabb futóknak), a neutrális (átlagos futóknak) vagy a könnyű cipők (kisebb testsúlyú és gyorsabb futóknak) közül. A cipők talpkiképzése alapján vannak az elsődlegesen utcai és pályán történő futásra illtve a vegyes felszínre (aszfalt, fű, salak, könnyű terep) javasolt modellek. A kevesebb kilométert futók számára az egyszerűbb kialakítású, olcsóbb, modellek is megfelelőek lehetnek, míg a magasabb kilométerszámot teljesítő futók számra fontos lehet beruházni a legjobb minőségű -és így általában drágább- modellekbe, melyek az intenzív edzésmunka során is megfelelő védelmet biztosítanak.
Méret
A futócipő vásárlásánál ökölszabályként használható, hogy az utcai cipő méretednél egy mérettel nagyobbat kell venned. A lábfejed hosszánál a cipőnek kb. 1 cm.rel hosszabbnak kell lennie. Elől a lábujjad ne érjen hozzá a cipő orrához; hátul a sarkadnak pedig tudni kell mozogni, de nem csúszkálhat. Sok futócipő esetében léteznek ugyanabból a modellből különböző szélességű változatok - ez különösen akkor lehet fontos, ha a lábfejed az átlagosnál keskenyebb vagy szélesebb.
Kipróbálás
Az új cipő kiválasztásánál a fenit tényezőkön túl természetesen az is nagyon fontos, mennyire illeszkedik a lábadra, milyen érzés benne futni. Ezt pedig csak egy módon tudod meg - ha kipróbálod. A futócipő vásárlás során az a cél, hogy a fentebb átbeszélt adataid alapján a Neked való cipők közül minél többet kipróbálj. Bátran kérj ki 5-6 különböző modellt is, és mindegyiket próbáld fel. A felpróbáláshoz mindig a megszokott futózoknid legyen rajtad! Az igazi futócipőboltokban nem fognak megrőkönyödve nézni Rád, ha közlöd, hogy szeretnél futni kicsit a cipőben. Vedd fel, alaposan fűzd be, sétálj ki az üzlet elé és fuss párszor 50-100 métert. Sokszor már ilyen rövid kipróbálás után is érezni fogod, melyik az a modell, amit rádöntöttek :o)
Csere
Javasoljuk, hogy lehetőség szerint egyszerre legalább két pár edzőcipőd legyen, és felváltva használd azokat, így két edzés között megfelelően ki tud szellőzni a cipő, és ha az egyik párt le kell cserélned újra, akkor sem maradsz bejáratott cipő nélkül. Egy futócipőt max 6-800 kilométerig használj, mert ezután a párnázottsága, rugalmassága, stabilitása csökken, és egyre kevésbé védi már a lábad. Soha ne indulj versenyre vagy hosszabb edzésre megfelelően be nem járatott cipőben! Ha új cipőt szeretnél venni egy fontos versenyre, azt vedd meg legalább egy hónappal a verseny előtt, és járasd be alaposan.
És végül: futócipődet ápold megfelelően - erről bővebben olvashatsz "Törődj többet a futócipőddel!"című cikkünkben.
Forrás: Sportpiac, http://www.mortonsfoot.com/, http://running.about.com/, http://www.runnersworld.co.uk/
Hasonló cikkek
Futócipő fejlesztést támogat az EU
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X)
Futás - 2016 futócipő újdonságai és ajándéktippek futóknak
1500 dollárért kelt el a mai Nike cipők prototípusa
20 hozzászólás
Helló!
Igaz történet: "Bementem pár éve Miskolcon a leges legnagyobb ADIDAS márkaboltba, ahol meglepően nagy választékban lehetett akkoriban futócipőket (is) találni (sajnos ez mostanra elhajlott a jó magyar szokás szerint csak focicsukát tartunk irányba), és mivel már korábbról ismertem és szerettem, célzottan az Adios 2U típusú versenycipőt szerettem volna megvásárolni. Ki is fejtettem eme kívánságomat az eladókislánynak, aki előbb megdöbbent, majd kétségtelenül megvető tekintettel mért végig, aztán megszólalt: Itt csak ADIDAS-t árulunk!!! és sarkonfordult, otthagyott. Vártam még kicsit, néztem utána, hogy ez mi, aztán eljöttem. Egy élménnyel ismét gazdagabb lettem, illetve egy tapasztalattal szintúgy."
Ha nem akarsz ilyen helyzetbe kerülni, SPURI futóbolt ;)
Bye!
Alighanem ebben a cikkben minden benne van, ami fontos, és ekkora terjedelembe belefér :-)!
A méretválasztáshoz még egy tipp: vedd ki a betétet a cipődből, állj rá, és ha hátul passzentos, elöl van 1 centi, oldalt nem éri el a szélét a lábad, de nagy hely se marad, akkor a hossz és a szélesség megfelelő. Persze ettől még lehet, hogy nem elég magas a cipő orra, stb., de egy tesztnek jó.
Alighanem ebben a cikkben minden benne van, ami fontos, és ekkora terjedelembe belefér :-)!
A méretválasztáshoz még egy tipp: vedd ki a betétet a cipődből, állj rá, és ha hátul passzentos, elöl van 1 centi, oldalt nem éri el a szélét a lábad, de nagy hely se marad, akkor a hossz és a szélesség megfelelő. Persze ettől még lehet, hogy nem elég magas a cipő orra, stb., de egy tesztnek jó.
Vandis!
Futóbolt a Spuri (http://www.futanet.hu/bolt/fr_aktualis.html) vagy a Sauconyban is értenek hozzá (http://saucony.hu/index.html) Vagy menj el egyszer egy Nike futószervízre, vagy egy Adidas footscanre, vagy már asszem a Reeboknak is van ilyen és tudnak segíteni.
Hát! Jártam már úgy, hogy az újonnan vett cipőben indultam (szerencsére nem versenyre, hanem csak egy hosszúfutásta) és mire befejeztem az edzést vérhólyg volt mindkét lábfejem belső élén.
Nagyon kellemetlen volt.
köszi érte
Futasban annyira kezdo vagyok, hogy meg el sem kezdtem. Ott tartok, hogy probalom felterkepezni milyen futocipok vannak es hogyan valasszam ki a legjobbat. Felek a serulestol. Nagyon hajlekony vagyok, nem tul, de eleg lazak az izuleteim. Sportolok egyebkent intenziven kozel fel eve.
Megcsinaltam a vizeslab tesztet, ami leginkabb normal kepet mutat. Ez meglepo szamomra mert enyhe bokasullyedesem van es mivel korabbi futocipom nincs, igy az utcai cipoim kopottsagat neztem meg, a sarokresz kulso fele altalaban kopottabb (ez is ellent mond egymasnak szerintem).
Kezdo futo, meghatarozhatatlan stilus. Ha ehhez altalanos futocipot veszek, nem leszek jobban kiteve a serules veszelyenek?
Mi a velemenyetek arrol, hogy a tulspecizett cipo ront a helyzeten?
Itt olvastam ilyenrol:
http://www.freeweb.hu/powerhiker/pirie.htm
Hasznos cikk. Nekem most jött el az idő, hogy összeszedjem magam a fenti ismérvekből!
Kezdő futó vagyok... ezért jó jött ez az összefoglalás... 2-3 naponta 5-7 km futok (még)...
Most még az olcsóbb kat. cipőm van de még a kezdő igazi futócipők se olcsóak... főleg ha ilyen boltokba nézelődnék. :( :( :(
Vegyes sportboltokba is van normális segitőkész eladó... eddig nem volt negatív élményem....
Nekem is van egy kis ellenmondás a naturális állás jött ki a teszten, de a cipőm inkább belül kopottabb....
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498