Paavo Nurmi és a finn edzésmódszer
- cimkék:
- finn,
- edzésmódszer,
- futás,
- Paavo Nurmi,
- 5000 méter,
- 10000 méter,
- világcsúcs
Paavo Nurmi, a „Repülő Finn" minden idők egyik legeredményesebb atlétája volt. Pályafutása alatt kilenc olimpiai aranyérmet és három ezüstérmet szerzett, valamint 25 egyéni világrekordot állított fel. Nurmi és kortársai edzésmódszereiről a „Lore of Running" című könyvben olvastam.
A kezdetek
Paavo Nurmi 1897-ben született Turkuban. Kilenc évesen már megpróbálkozott a futással, majd 11 éves korától fogott rendszeres edzésekbe. 14 évesen már tíz percen belül futotta a 3000 métert. 17 évesen belépett a Turkui Atlétikai Szövetségbe, és még ebben az évben megnyerte a 18 év alattiak országos bajnokságát 3000 méteren. Nurmi így mesélt erről az időszakról: „Az edzésmunkám ekkor nagyon egyoldalú volt. Csak nyaranta edzettem, akkoriban a téli edzések szinte ismeretlenek voltak nálunk. Fogalmam sem volt még a gyorsasági edzésekről, nem csoda hát, hogy évekig olyan lassú futó voltam."
Ekkor kezdett el levelezni az 1912-es stockholmi olimpia háromszoros győztesével, Hannes Kolehmainennel, aki tanácsokat adott neki az edzéseire vonatkozóan, és javasolta, hogy rendszeresen végezzen gyorsító edzéseket is.
1919-től másfél éven át Nurmi katonai szolgálatát töltötte, ahol parancsnoka jóvoltából sok ideje jutott az edzésekre. Saját bevallása szerint ekkor kezdett el kísérletezni különféle edzésmódszerekkel. Általában napi két edzést végzett: korán reggel surranóban gyalogolt kb. tíz kilométert Turku környékén, amit akkor sem hagyott ki, ha télen -30 fokban kellett menetelnie. A délutáni edzéseit pedig minden nap 14:00-kor kezdte. Ezek általában gyors edzések voltak: 80 és 800 méter közötti résztávokat futott, összesen tíz kilométernyit. Az edzések végén rendszeresen gimnasztikázott.
Vonat és stopper
Két saját újítása a vonattal futás illetve a stopperórával futás volt. A „vonatos edzéseken" a laktanya közelében futó síneken elhaladó vonatok utolsó vagonjának ütközőjébe kapaszkodva vontatta magát, így gyorsabb tempóban tudott futni, mint amire magától képes lett volna.
Másik újítása az volt, hogy elkezdett stopperórával a kezében edzeni. Figyelte a köridőket, és figyelte a szervezete jelzéseit, így pontosan érezte, hogy az adott edzésen milyen fizikai állapotban volt. Később a versenyeit is órával a kezében futotta, ami ledöbbentette az akkori szakembereket és sporttársakat. Nurmi elmondása szerint neki elég volt egy táv első két körének idejét tudni, hogy pontosan megbecsülje a teljes táv idejét.
A futás és gyaloglás mellett ekkoriban keresztedzésnek felvette a sportágai közé a sífutást is, mert megfigyelte, hogy a legjobb sífutók általában nagyon jó futók is. A kemény edzéseknek köszönhetően az 1919-es szezon végére Nurmi a finn ranglistákon már második helyen állt 3000 méteren (8:58:1) és 10.000 méteren (32:56:0) is.
Az 1920-as olimpia
1919 végén a szokatlanul kemény télben sokat pihent, majd februárban megemelt heti kilométerszámmal készülni kezdett az 1920-as olimpiára. Igyekezett edzéseiben ötvözni az állóképességet fejlesztő hosszú, lassú edzéseket a gyorsaságot fejlesztő pályaedzésekkel. Egy héten a hét napból ötször napi három edzést végzett: két gyalogló (8-25 kilométer közötti távokat, az emelkedőket mindig megfutva), és egy futóedzést.
Az 1920-as antwerpeni olimpián az 5000 méteren még a francia Joseph Guillemot mögött szakította át a célszalagot, de aztán győzött 10 ezer méteren, megnyerte a 8000 méteres mezei futást, s ebben a számban a finn csapat tagjaként is első helyezést szerzett.
Egyes külföldi (nem finn) források szerint az elkövetkező négy évben Nurmi csak áprilistól szeptemberig edzett, és csak napi kétszer (reggel 10-12 km gyaloglás, benne pár rövid sprint, délután 4-5 km lassú futás majd 1-2 km erősebb tempó, végül 4-5 x 80-100m sprintek). Az biztos, hogy ezekben az években Nurmi csökkentette az állóképességi munkát és nagyobb hangsúlyt fektetett a gyorsaságának fejlesztésére.
Ennek meg is lett az eredménye: 1921 és 23 között Nurmi világcsúcsot futott 10.000 méteren (30.40,2), 5 000 méteren (14.35,3), 2 000 méteren, egy mérföldön (1609,344m - 4:10.4) és 1500 méteren (3:53) is. Nagy hangsúlyt fektetett a pontos, egyenletes tempó begyakorlására. Az egymérföldes világcsúcsát például annyira egyenletes tempóban futotta, hogy a táv első három negyedét pontosan 63 másodperc, a negyediket 61,4 másodperc alatt tette meg. Odafigyelt minden részletre: mivel az 5000 méteres csúcsát Stockholmban egy olyan pályán akarta megfutni, aminek hossza csak 385 méter volt, keresett egy ugyanekkora pályát az edzéseihez is, és ezen mérte le és gyakorolta be a rekordhoz szükséges köridőket.
1923-ban Nurmi írt egy cikket arról, miért voltak a finn futók a világ élvonalában a huszadik század első felében. A cikkben - melyet csak halála után találtak meg - Nurmi öt fontos tényezőt emelt ki:
- Akaraterő. A finnek olyan körülmények között éltek, ahol hozzászoktak a kemény munkához, az akadályok leküzdéséhez. Bátrak, eltökéltek, és céltudatosak.
- Fizikai erő. Nurmi szerint a finnek lába, csípője, és belső szervei, különösen a szíve és a tüdeje átlagon felül erősek, melyet elsősorban életstílusuknak, életkörülményeiknek köszönhetnek.
- A finn domborzat és időjárás. A változatos finn táj, az erdők, a hegyek, a kanyargó ösvények érdekessé, élvezetesség teszik az edzéseket, ugyanakkor a lábakat is jobban kímélik, mint az aszfaltos utak. A hideg telek a küzdőszellemet erősítik, a hűvös nyarak pedig ideálisak a hosszú edzésekhez.
- A masszázs és szauna finn hagyományai. Ekkoriban még csak a finn sportolók jártak rendszeresen szaunázni, ami Nurmi szerint segített a kemény edzések utáni gyors regenerálódásban.
- Edzésmódszerek és versenyzési taktika. Elszigeteltségük miatt a finnek saját módszereket kísérleteztek ki, nem hatottak rájuk a kor európai és amerikai tapasztalatai. így a finn futók olyan egyedi módszereket kísérleteztek ki saját maguknak, amik az adott sportoló számára a leghatékonyabbak voltak.
Az 1924-es olimpia
Következett az 1924-es párizsi olimpia, ahol Nurmi számára igen kedvezőtlen időbeosztás született: az 1500 és az 5000 méteres síkfutás döntőjét ugyanazon a napon, mindössze 55 perc eltéréssel rendezték.
Nurmi kimondottam erre a duplázásra készült egész évben. Tipikus edzésnapja volt, amikor délelőtt 80-120 méteres sprinteket futott, majd időre kemény tempóban egy 400-1000 méter közötti résztávot; ezután pedig egy egyenletes tempójú 3-4000 métert, melynek az utolsó körét nagyon gyorsan megfutotta. Júniusban az olimpiára készülve „rendeztetett" magának egy versenyt, ahol pont 55 perc eltéréssel rajtolt előbb az 1500 majd az 5000 méter. 1500-on új világcsúccsal (3:52.6) győzött, majd 5000 méteren 14:28.2-es idővel szintén világcsúcsot futott.
Az olimpián, július 10-én aztán ennek megfelelően sikerült is a duplázás: igaz, nem világcsúccsal, „csak" olimpiai rekorddal nyerte meg mindkét számot. Nurmi Párizsban megnyerte még a 3000 méteres csapatversenyt valamint a 10.000 méteres mezeifutást is.
Érdekes adalék, hogy a finn szövetség az olimpián július 5-én rendezett 10.000 méteres pályaversenyen nem engedte Nurmit rajthoz állni, mondván, nem tudná magát kipihenni a duplázásra. Nurmi ezen feldühödve egy edzőpályán aznap csak azért is futott egy 10.000 métert teljes erőből, amit egy független megfigyelő pontosan 30 percnek mért. Ez az idő aznap elég lett volna az olimpiai győzelemhez. Évekkel később egy rádió interjúban azonban Nurmi úgy nyilatkozott, hogy az általa futott táv talán nem volt teljesen pontosan tíz kilométer.
De, hogy biztos legyen 10.000 méteres teljesítményében, Nurmi még abban az évben rajthoz állt egy versenyen, ahol új világcsúccsal (30:06.2) legyőzte az olimpiai bajnokot és a táv közben új világrekordot futott 4 és 5 mérföldön, valamint megdöntötte a 30 perces futás rekordját is.
1924 decemberében elutazott az USA-ba, ahol keményen edzett és szinte folyamatosan versenyzett is. Edzésnapjain reggel hét órakor elindult egy 30-60 perces gyaloglásra, melyet 8 perc/km tempóban teljesített. 11-kor ebédelt, majd koradélután végzett egy laza futásból és sprintekből álló könnyebb edzést egy parkban, és késő délután fedettpályán csinálta meg a napi gyors edzést.
Januártól május végéig összesen 55 versenyen állt rajthoz és mindössze kétszer kapott ki. Turnéja során 30 nem hivatalos világrekordot futott, ezek közül azonban végül csupán hármat hitelesítettek (1 mérföld, 2 mérföld és 3000m). Az 1925-ös év hátralévő részében aztán jóval kevesebbet edzett, és igyekezett kipihenni az amerikai versenykörút fáradalmait. Ekkor jelentkezett először az Achilles-ín fájdalma.
Az 1928-as és 32-es olimpia
Az 1928-as amszterdami olimpia egy arany- és két ezüstérmet hozott számára. Nurmi 10 ezer méteren állhatott a dobogó első fokára, 5000 méteren, illetve 3000 méteres akadályfutásban második helyezést ért el.
Még ebben az évben elutazott egy újabb féléves versenykörútra az USA-ba, itt azonban annyira fájni kezdett a lába a túlerőltetéstől, hogy abba kellett hagynia a versenyzést és a 29-es év hátralévő részét regenerálódással töltötte.
Csak 1930-ra tudta újra igazi formába hozni magát, és ekkor tűzte ki maga elé új célját is: megnyerni a maratoni versenyt az 1932-es Los Angeles-i Olimpián. 1930-31-ben egyetlen egy versenyen sem kapott ki, miközben két mérföldön új világcsúcsot futott.
Első maratoni versenyét 32 júniusában futotta, amikor egy 40.2km-es pályán ért célba 2:22:03.8-as idővel. Ez a teljes maratoni távra átszámolva 2:29 körüli eredménynek felel meg. A verseny azonban annyira igénybe vette a lábait, és úgy begyulladt az Achilles-ina, hogy még az olimpiára induló hajóra is bicegve tudott csak felszállni.
Készen állt azonban a versenyzésre, és hazája szövetsége be is nevezte az olimpiára 10.000 méteren és maratoni távon. De végül egyiken sem tudott rajthoz állni. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság két nagybefolyású tagja, az amerikai Avery Brundage és a svéd Sigfrid Endström ugyanis elérte, hogy egy versenyen átvett pénzdíj miatt nyilvánítsák profinak Nurmit, így nem vehetett részt a játékokon. Nurmi az utolsó pillanatig bízott a döntés megváltoztatásában, még a versenyek előtti napokban is edzett, de végül mégsem engedték rajthoz állni. A feljegyzések szerint Nurmi összesen ennyit mondott a végső döntésről értesülve: „Ha így gondolják, akkor én nem tehetek semmit." Finnországban 1933-ban és 34-ben még elindult jó néhány versenyen, majd bejelentette visszavonulását.
Visszavonulása után
Az 1952-es helsinki olimpián 55 évesen ő gyújtotta meg az olimpiai lángot, hatalmas ováció közepette. A közönség szeretete mellett a NOB rehabilitációról szóló döntése is enyhíthette szomorúságát.
Nurmi 1973. október 2-án halt meg Helsinkiben. Még életében szobrot kapott, ez a helsinki olimpiai stadion előtt áll.
Nurmi utólag így írt saját edzésmódszeréről: „Ha most visszanézek az edzéseimre, el kell hogy ismerjem, talán nem csináltam mindent helyesen. .. A legnagyobb hiba, amit én - és akkoriban sokan mások is - elkövettek, az egyoldalú edzés volt. Az, hogy túlságosan koncentráltam a lassú, hosszú edzésekre. Akkoriban ugyanis nem tudtuk, hogy a gyors edzésekkel is lehet állóképességet fejleszteni. A lassú, hosszú edzések pedig elvették a megmaradt gyorsaságomat is. Ez volt a téli gyaloglóedzések legnagyobb hátránya. Hiába iktattam bele ezekbe 300-600 méteres sprinteket, ez nem volt elég ahhoz, hogy megakadályozzák az izmok lemerevedését a hideg, szeles időben. Nyáron jobban tudtam edzeni, akkor viszont hajlamos voltam túledzeni magam. Nem mertem teljes pihenőidőszakokat tartani, pedig néha nagy szükség lett volna ezekre is."
Finn edzésmódszerek a húszas években
Jaakko Mikkola 1929-ben írt egy könyvet a finn futók speciális téli edzésmódszeréről. Mikkola szerint az 1920-as években a finn maratonisták már januárban, az 1500-as illetve 10.000-es futók pedig februárban vagy márciusban kezdték el a téli gyaloglóedzéseket. A maratonisták 15-35km-t, az 1500-asok 8-15km-t, a 10.000-esek 10-20km-t gyalogoltak, hetente 2-4 alkalommal, március végéig.
Az első hat hét után a gyaloglóedzések utolsó harmadát már futva tették meg. Március végén az 5.000-10.000 méteres futók heti 60km-t gyalogoltak és 18-at futottak, míg a maratonisták 120km-t gyalogoltak és 24-et futottak. A gyaloglás aránya ezután fokozatosan csökkent.
Áprilisban az atléták már napi kétszer edzettek, a hét négy vagy öt napján. 6-8 kilométeres terepfutást és pályaedzéseket iktattak a programba. A pályán 150-300 méteres sprinteket vagy 1000-2000 méteres, viszonylag könnyed tempójú résztávokat futottak. Az edzésterhelést májusban tovább fokozták, illetve megkezdték a versenyspecifikus felkészülést. Az alábbi két táblázatban példákat láthattok áprilisi és májusi edzésprogramokra.
Jelmagyarázat:
GY = gyaloglás
F = futás
P = pihenés
K = könnyű
Áprilisi edzésprogram finn maratonfutók számára, kb. 1920-ból
Április | Reggeli edzés | Délutáni edzés |
1 | 18km GY | 10km F |
2 | P | 15km F |
4 | 45km GY | P |
6 | 25km GY | P |
7 | 20km GY | 15km F |
9 | 15km GY | 15km F |
11 | P | 20km F |
13 | 15km GY | 10km F |
14 | 15km F | P |
Verseny előtti hónap edzésprogramja, finn 1500, 5000 és 10000 méteres futók számára, kb. 1920-ból
Május | 1500-as futó reggeli edzése |
1500-as futó |
5/10000m-es futó |
5/10000m-es délutáni edzése |
2 | 8km GY | 800m (75%) | 10km GY |
2x150m (100%) |
4 | 2x150m (100%) | 2000m K | P | 5000m (85%) |
6 | 3km F 4x60m (100%) |
1000m (100%) | 15km F | 3x150m (100%) 2000m (100%) |
7 | 8km GY 2000m (85%) |
500m (75%) | 6km GY 1500m K |
600m (75%) |
8 | P | 2x150m (100%) 800m (75%) |
1000m K | 5x50m (100%) |
9 | P | P | 8km GY | 4000m K |
11 | P | 1500m (90%) | P | 10.000m (65-75%) |
13 | 1000m K | 600m (90%) | 8km GY | 300m (75%) |
14 | P | 3x150m (100%) | P | 8km GY |
16 | 1800m K | 300m (75%) | 8km GY 2000m K |
300m (75%) |
17 | P | 3x60m (100%) 1000m (75%) |
P | P |
18 | P | P | 3km F | 1000m (90%) |
19 | 1500m K | 200m (100%) | P | P |
20 | 1000m K | 300m (85%) | 4km F 600m (75%) |
3x50m (100%) |
21 | P | 800m jog | P | P |
24 | P | Verseny | P | Verseny |
A versenyeket megelőző 2-3 napra teljes pihenést írtak elő a futók számára. Maratonfutók számára azt javasolták, hogy ellenfeleikkel együtt fussanak 21-28 kilométerig, majd ha még van energiájuk, akkor erős tempóváltással gyorsan próbáljanak meg ellépni a többiektől. Ha nem volt ennyi erejük, akkor pedig azt javasolták nekik, hogy maradjanak a bolyban és tartalékoljanak egy kis erőt az utolsó kilométerekre, hogy tudjanak még reagálni a végső hajrákra.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/; http://www.stop.hu/; Noakes: Lore of Running c. könyve (370-378. old.)
Képek: http://finland.fi; http://commons.wikimedia.org/; http://www.2008beijingolimpics.com/; http://www.kadriorustaadion.ee; http://www.hs.fi; http://www.iaaf.org/
Hasonló cikkek
Kenenisa Bekele elhódította Paavo Nurmi rekordját
Atlétika - világcsúcs 5000 méteren
Kenenisa Bekele puha futópályát építtet magának
Atlétika - Lagat világcsúccsal kvalifikált az olimpiára
14 hozzászólás
Furcsa, hogy ennyit gyalogoltak. (gondolom ettől főként csak lassulni lehet, vszínű Nurmi részben erről is beszél). Meg hát egyáltalán, hogy gyaloglóedzés, sztem futók ilyet már ebben a formában biztos nem edzenek.
Viccesen és komolyan, röviden és hosszan is tudok válaszolni, de a fejbenfutás mindenképp pozitív hatással lehet az emberre. Persze egyéne válogatja, hogy ki mit hív fejbenfutásnak, mit cselekszik e fogalomként, és miként érzi a valós vagy vélt hasznát.
Erős fej: ez biztos kell a hosszabb távok futásához, vagy egy -az egyén által- sikeresnek tekintett maratonhoz.
kösz amatőr!
Erre nem gondoltam.Biztos, hogy könnyebb türni a laktátstresszet rövidebb távokon is.Én valami olyasmit is olvastam, hogy egy kosárcsapatot 3 részre osztották és az eggyik fele csak fejben dobott kosara, mig a 2. fele igazából dobott, a3. fele nem gyakorolt semmit. Az első fele 27%-kal juvult a jo dobasok száma, a a 2.csoport 28%-kal dobott többet jól. A 3. fele nem fejlődött semmit. Ez azárt van, mert amit reszletesen elgondolunk, azt az agyunk valós esemenyként jegyzi meg.
Volt egy masik is, amikor a versenyzok csak fejben futottak le a szamukat, es egy feedback keszuleket raktak a fejukre. Az izmok ugyanabban a sorrentben keltek eletre, ind amikor igazabol futottak a 100metert.
A fejben gyakorláshoz csak annyit szólnék hozzá, hogy valóban, egy kosárra dobásnál közel azonos eredményt lehet elérni, mintha az ember igazából megcsinálná (ugyanis mindkét esetben uazt csinálja az agyad, csak valódi gyakorlásnál van izmokból, izületekből, szemből érkező feedback, az elképzelt állapotban nincs). Ez viszont nyilván csak akkor hasznos, ha vmilyen ügyességi, nem túl sok izomerőt, állóképességet igénylő mozdulatsor begyakorlásáról - vagyis tisztán csak a technika elsajátításáról van szó.
Abban az esetben, ha olyan dolgot akarunk fejben "begyakorolni", amihez az állóképesség, célizmok fejlesztése (vagyis pont hogy a megfelelő testgyakorlat VALÓDI elvégzése) elengedhetetlen, nos, ott nincs túl sok haszna a fejben gyakorlásnak (önmagában). Nyilvánvaló, hogy fejben "lefutni a maratont" sincs túl sok értelme, ha vki kb. 500 m futás után kifullad, mert semmiféle állóképessége nincs...
Ha már a maraton került szóba: tisztában lenni a képességeinkkel, és annak megfelelően versenyezni sok-sok percet számíthat... Maratont könnyen lehet "hülyén" futni, nézzétek csak meg, hányan sétálnak a végén, és nem csak a gyengébb képességű futók közül! Ha ők átgondolták volna, mire lehetnek képesek, verseny elején pedig tudták volna az akkor nagyon lassúnak tűnő tempót tartani (és ez tényleg fejben dől el), sokkal jobb eredményt érhettek volna el!
ui.: megtetszett a vonatos edzés, de a rendőrök nem értékelték, hogy 4-es-6-os hátuljába kapaszkodva futottam! Az örsről írok. ;-)
ui.2.: a gyaloglás engem is meglepett, futótechnikának nem hiszem, hogy jót tett.
A gyaloglás tisztán állóképességi edzés, amit ma is alkalmaznak nagyon sok helyen. Ma már talán inkább a kocogás jellemzőbb, mintsem a gyaloglás, de ha figyelembe vesszük, hogy egy jó gyalogló simán tud 3.30-4.00-ás kilómétereket, akkor azt hiszem, ez is megteszi kocogás helyett :)
Megfelelő állóképesség hiányában semmilyen edzésmunkát (érdemben) nem lehet végezni, így ez alapozó időszakban mindennél fontosabb. Az alapállóképességi edzésekhez pedig hosszú ideig tartó, egyenletes terhelés szükséges, alacsony intenzitással (vagyis alacsony pulzussal.. nagyátlagban mindenkire érvényesen 140-150 alattival, bár ennek pontos kiszámítása mindenképp szükséges!).
Ha lassulna az egyén, akkor az állóképességi edzések második részében, illetve a célirányos-versenyspecifikus résztávos edzéseken van lehetőség (bőven) gyorsításra.
A futótechnikát pedig nem zavarja különösebben, mivel versenyidőszak előtt és alatt erre ma is külön edzések vannak beiktatva rendszeres időközönként, minden sportágban (úszásban is pl).
Igen, én is úgy sejtettem, hogy a régi öltözetekben - nyilván a technikai öltözet, és az egyéb dolgok az utóbbi egy-két évtized vívmányai - igencsak bajos lett volna ilyen zord időjárási körülmények között futva edzeni (főleg hosszút, ahol van ideje az embernek a csurom vizes ruháiban megfázni). Tehát nyilván ezért jött nekik a gyaloglás. De ettől függetlenül meglepett, hogy ilyen sokat.
Minden elismerésem a (h)őskor sportolóié, akik a mainál sokkal rosszabb és mostohább (ezt a felszerelés szempontjából értem) körülményei között ilyen fantasztikus eredményeket értek el!
Az állóképességről meg: mint azt maga később Nurmi is felismerte, az állóképességet a résztávos edzésekkel is lehet javítani - persze nyilván másképp és máshogy, mint egy hosszú egyenletes futással. Kell a sok hosszú is, de nem szabad túlzásba vinni, mert csak belassul tőle az ember (és sztem nagyon sok kezdő futó esik ebbe a hibába, mint jómagam is anno, hogy állandóan ugyanazt, és csak és kizárólag hosszan és lassan fut, amitől aligha lehet fejlődni...).
Két vidám reakció:
1. kéretik komolyan venni a témát
2. 3:52:08-hoz szerinted mennyi valódi -és mennyi fejben- futás kell? :)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Koszi a cikket, nagyon tetszik:)Egyebkent Kocsis L. Mihaly "fut-ni" c. konyveben "Nurmi a futogep" neven van becezve.