A helyes táplálkozásról - futóknak 3.
Elkészült! Következik a tápanyag és kalória kalkulátor! Természetesen némi magyarázatot is adunk a használatához. Olvassátok, használjátok!
A helyes táplálkozás alapja a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag bevitele a szervezetbe. A kutatók számos formulát kidolgoztak arra, hogyan határozható meg a napi kalóriaszükséglet, és azon belül a szénhidrátok, zsírok és fehérjék aránya, mennyisége. Az itt bemutatásra kerülő tápanyag és kalória kalkulátor ezen formulákra építve számolja ki a következőket:
(1) a kiválasztott étrendtípus mellett a napi kalória szükségletedet, figyelembe véve a jelenlegi testsúlyod és edzésmennyiséged;
(2) a fő tápanyagokból számodra szükséges napi mennyiségeket;
(3) a maximum napi kalória szükségletedet egy adott fogyási cél elérése érdekében.
Mivel a kalkulátor a számításokhoz felhasználja az olyan egyénre jellemző adatokat, mint életkor, nem, magasság, testsúly, testzsírszázalék, és edzésmennyiség, a kapott eredmények egyénre szabottan a lehető legpontosabb becslést adják meg a fent részletezett eredményeket. A számításhoz szükséges egyéni adatok gondolom egyértelműek, talán a testzsírszázalék szorul némi magyarázatra.
Ez az adat tulajdnoképpen azt mutatja meg, hogy a testtömeg mekkora százalékát teszi ki a zsír. Egy bizonyos mértékű zsírarány életfontosságú testünk mindennapi működéséhez. Kipárnázza a vázrendszert, védi belső szerveinket, segít a testhőmérséklet szabályozásában, vitaminokat tárol és segít a szervezet önellátásában, ha nem elegendő a tápanyagbevitel. Mennyi lehet az ideális arány? Férfiak esetében 30 éves kor alatt 14%-20%, 30 év felett 17%-23%, hölgyeknél 30 év alatt 17%-24%, 30 éves kor felett 20%-27% a test ideális zsíraránya. Futók esetében ezeknél az átlagértékeknél alacsonyabb adatok jellemzőek, hiszen ott a szervezetben arányaiban több izom és kevesebb zsír található.
Bár az intereneten is található pár testzsírszázalékot kiszámoló kalkulátor, ezek valószínűleg nem adnak elég pontos értéket. A testzsírszázalékodat ajánlott szakember segítségével meghatározni, vagy erre a célra kifejlesztett mérőműszerrel megmérni. (Példaként: az én adataim: 160cm/46kg; testtömegindex: 17,9; testzsír%: 21,1)
A táplálkozási kalkulátorral kiszámított eredményeket használhatod saját táplálkozási szokásaid elemzésére; megállapíthatod, mely tápanyagcsoportból viszel be túl sokat vagy épp ellenkezőleg túl keveset naponta; kipróbálhatod, hogyan változik a napi kalória szükségleted ha emeled illetve csökkented a heti edzésadagodat; illetve ha testsúlyodat csökkenteni szeretnéd, kiszámolhatod az ehhez szükséges napi kalória bevitelt.
Ha alapos elemzést szeretnél végezni jelenlegi táplálkozási szokásaidról, megpróbálkozhatsz a táplálkozási napló vezetésével, melyben minimum egy (de jobb, ha 2-3) hétköznapi és egy (2-3) hétvégi napra vonatkozóan kell feljegyezned az adott napon elfogyasztott összes ételt illetve italt, azok kalóriamennyiségét, a bennük lévő zsír, szénhidrát és fehérje mennyiségét. Ezután napi átlagot kell számolnod ezekre az adatokra vonatkozóan, és ezeket összehasonlítani a táplálkozási kalkulátorból kapott eredményekkel.
Jó étvágyat kívánunk! :o)
Kapcsolódó cikkek
A helyes táplálkozásról - futóknak 1.
A helyes táplálkozásról - futóknak 2.
Forrás: http://www.mcmillanrunning.com/nutrition/nutritionguide3.htm
Hasonló cikkek
A helyes táplálkozásról - futóknak 1.
Sporttáplálkozás tartós terhelés esetén
Egy profi véleménye a futók helyes táplálkozásáról
6 hozzászólás
10 ezer forint körül vannak testzsír százalék mérő mérlegek. Nem tudom mennyira pontosak, de azért közelítésnek biztos jó eredményt adnak.
Szuper jo otlet ez a kaloria kalkulator!
Kar, hogy nem tudom kivalasztani a megfelelo testzsir %-ot; a heti futott km-t; az etrend tipust; es a tervezett fogyast, ami alapjan az etrendemet osszeallithatnam. Mindig a default-kent megadottakkal szamol. :-)))))))))
Steve, köszi az észrevételt! A kalkulátor kcal-t, azaz kilokalóriát számol ki (csak lemaradt a "k" betű.. hamarosan javítjuk).
Egyébként 1000 cal = 1kcal, de a közbeszédben amikor kalóriáról beszélünk, általában kcal-t értünk alatta. A kJ és kcal összefüggése pedig: 1kcal=4,2 KJ.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Tetszenek az írások, gratulálok!
Az már az én tudatlanságom lehet, hogy nem tudom, a testzsír százalék szorzónál melyiket válasszam a kalkulátornál. Na meg hogy pl. egy szelet vajas kenyér esetében mennyi a szénhidrát, a fehérje, zsír mennyisége, de írhattam volna bármilyen ételt....