Öttusa, olimpia, Magyarország
Az Eurosport honlapján találtam ezt a cikket az öttusáról, annak múltjáról és jövőjéről az olimpiákon, valamint a magyar öttusa csapat olimpiai esélyeiről. Jó, tudom, nem futás, de azért az is van benne, meg úszás is, szóval csak kicsit off :o)
Már csak az olimpiai érem hiányzik Horváth Viktor gyűjteményéből, és ismerve hazája öttusában elért eddigi eredményeit, az ő esetében a pekingi siker szinte követelmény. A 2007-es világ- és Európa-bajnok beismeri, hogy érzi a nyomást: "Ez lesz az első olimpiám, és érzem a terhet. Csak azt remélem, nem roppant össze."
A magyarok összesen 21 olimpiai érmet nyertek ötpróbában, többet, mint bármelyik másik ország, kivéve Svédországot, ami uralta a sportágat a korai években. "Már csecsemő korunktól azt tanuljuk, hogy győztesek vagyunk, és folyamatosan szembesülünk elődeink hagyatékával - mondja Vörös Zsuzsa, a címvédő olimpiai bajnok.
A magyar öttusa legnagyobb sikereit a hatvanas, hetvenes években érte el, és jóllehet a rendszerváltás után fokozatos hanyatlás tapasztalható, mégis Magyarország az elmúlt ötven évben minden olimpián szerzett érmet öttusában - kivéve az 1984-es Los Angeles-i Olimpiát, amit az ország bojkottált.
Az öttusázók lövésben, vívásban, úszásban, lovaglásban és terepfutásban versengenek - vagyis mindenben, amit egy 19. századi huszárnak tudnia kellett. A mai öttusát a modernkori olimpia megalapítójának, Pierre de Coubertinnek köszönhetjük, aki a versenyszámokat az ókori ötös viadal (futás, birkózás, távolugrás, diszkoszvetés, gerelyhajítás) mintájára, az adott kor katonájától elvárt képességeknek megfelelően állította össze, és kezdetben nem is versenyezhettek mások, csak katonák. A sportág Coubertin szerint "a sportoló morális és fizikai teljesítményét és képességeit egyaránt próbára teszi, így győztese az ideális, a tökéletes sportoló". Az öttusa először 1912-ben a Stockholmi Olimpián került be az olimpiai sportágak közé. Itt csak azért maradt le a dobogóról az amerikai George S. Patton hadnagy, mert elrontotta a lövészetet. Patton később hires II. világháborús tábornok lett.
Az ötvenes években a magyar állam sok pénzt pumpált a sportágba, és az első generáció öttusázós bajnokai bátorították a felnövekvő bajnokokat. A hatvanas években Balczó András öt egymást követő évben szerezte meg a világbajnoki címet.
"A magyar gyerekek olyan környezetben nőttek fel, ahol mindig is az aranyéremért harcoltunk. Sokak számára a bronzérem nagy eredmény. Számunkra a bronzérem egy elveszített aranyérem." - mondja Kulcsár Antal, a női válogatott szövetségi kapitánya. A titok a jó színvonalú edzői munkában, a tehetséges fiatalok nagy számában és abban a nagyon kemény munkában rejlik, ahogyan a múlt bajnokai a jelenkor fiatal tehetségeivel foglalkoznak.
"Nincs mégegy ilyen sportág, ahol a legendák, a múlt bajnokai így összefognának, hogy segítsék a következő nemzedéket." - mondja Pálvölgyi Miklós, a férfi válogatott szövetségi kapitánya.
"Az 1988-as Szöuli Olimpián nyolc ország különböző színű válogatott melegítőt viselő edzőjének a közös nyelve a magyar volt." - meséli Martinek János, aki aranyérmes volt Szöulban.
A sportág az utóbbi években megsínylette a média érdeklődés hiányát. Előbb az önapos versenyt egy napba sűrítették, majd a csapatversenyt eltörölték. A NOB még a sportág teljes kihagyásának gondolatával is foglalkozott, mivel szerintük túl kevés nemzet versenyez öttusában, végül aztán 2005-ben úgy döntöttek, hogy legalább 2012-ig az öttusa olimpiai sportág marad. "Az öttusa nem TV-barát sportág. És ha valami nem közvetíthető jól, az értéktelen a szponzorok számára. És legyünk őszinték, ma már minden sport a pénzről szól." - mondja Horváth Viktor.
Vörös Zsuzsa szerint a sportág kihagyása az olimpiáról szégyen lenne: "Ez az olimpiai szellem megsértését jelentené. Egyéb magyar vélemények szerint az öttusa olyan mélyen beépült az olimpiai mozgalomba, hogy lehetetlen kiszakítani belőle. Pálvölgyi szerint: "Mivel ez a sportág olyan közeli kapcsolatban van Coubertin báróval, azt gondolom, egyfajta védettséget élvez, és idővel visszanyerjük majd elveszített erőnket. Én nem aggódom."
Az olimpia előtt alig két hónappal Horváth Viktor abból a vádli sérülésből próbál felépülni, ami miatt az idei, Budapesten megrendezett vb-t fel kellett adnia. "Az olimpia a legfontosabb. Fel kellett adnom a vb-t, hogy megmentsem az olimpiai szereplésemet." A magyar öttusa csapat Horváth sérülése ellenére is bizakodó. Martinek János szintén a sikeres pekingi szereplésben bízik: "Érmet fogunk szerezni, ebben szinte teljesen biztos vagyok."
Forrás: http://uk.eurosport.yahoo.com/13062008/58/beijing-2008-hungary-expects-modern-pentathlon.html
Képek: http://www.webenetics.com/; http://www.sulinet.hu/
Hasonló cikkek
Ma dönt a NOB a 2020-as olimpiai programról
Öt óra alatt, egyetlen helyszínen zajlik majd Rióban az öttusa
Öttusa bronzéremmel zártuk a Londoni Olimpiát
Olimpia - Rió 2016 a számok tükrében
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498