Pekingi Olimpia: A doppingellenőrök is hajráznak
Közeledik az a nap, amikor minden olimpikonnak - így természetesen a Pekingbe készülő 169 magyar sportolónak is - két órányi lebontásban kell beszámolnia arról, hogy hol ébred és hol tér nyugovóra, merre jár, azaz, hogy a dopping ellenőrök, hol tudják felkeresni.
Július 27-én elkezdődik és az ötkarikás versenyek utolsó napjáig, azaz augusztus 24-ig tart az a „szigorított" időszak, amelynek határait a Nemzetközi Olimpiai Bizottság jelölte ki, s amelynek 29 napja alatt az ellenőrzések koordinációja már a NOB-ra és a Nemzetközi Antidopping Ügynökségre, a WADA-ra tartozik. Ami pedig a Magyar Antidopping Csoport még elvégzendő munkáját illeti, azzal kapcsolatban vezetője, Tiszeker Ágnes a következőkre hívta fel a figyelmet: "Ezerháromszáz vizsgálat elvégzésére kaptunk megbízást és ebből már háromszáz sincs hátra. Huszonkét szakemberünk járja az országot, a két személyes brigádokat egy-egy férfi illetve női ellenőr alkotja, az összeállítás aligha szorul magyarázatra. A sportolók felkészülési hajrájára hasonlít a mi tevékenységünk tempója is. Volt olyan nap, hogy száz ellenőrzést sikerült elvégeznünk. Tartjuk magunkat ahhoz az előíráshoz, hogy a leendő magyar olimpikonok legkevesebb négy alkalommal doppingellenőrzésen essenek át. Ez a minimum, néhány sportolót viszont ennél többször is felkerestünk."
Tiszeker Ágnes megerősítette az a korábbi bejelentést, miszerint a MOB kérésére a leginkább „dopping érzékeny" 5-6 sportágban még közvetlenül a kiutazás előtt is folytatják ellenőrző munkájukat, hogy még biztosabbak lehessenek a dolgukban. Ha valaki ennek ellenére is próbálkozna, és rajtakapják, még az is előfordulhat, hogy a repülőtérről küldik haza.
Az olimpiai időszakban sem enyhül majd a szigor. A NOB előírásai szerint az olimpikonoknak július 27-től két órányi lebontásban kell majd dokumentálniuk mindenkori tartózkodási helyüket. A Nemzetközi Doppingellenes Szervezet (WADA) új javaslata alapján Pekingben kötelezően ellenőrzik majd az első öt helyezettet - a korábbi olimpiákon ez nem volt előírás. A mintavétel során esetlegesen előforduló manipulációkat is szeretnék teljesen kizárni. Ez nem könnyű: kellemetlen szituáció, amikor a sportolónak vizeletet kell produkálnia úgy, hogy vele egy helyiségben, igaz, a háta mögött, van egy - vele azonos nemű - ellenőr. Pekingben a WADA olyan szobákat használ majd mintavételre, amelyekben oldalt, alul és felül is tükrök lesznek.
Miközben a doppingolással foglalkozó orvosok, sportolók, szakértők szerint az állóképességi sportok űzői közül 30-40 százalék használ doppingot valamikor a pályája során, a világszerte elvégzett összes doppingvizsgálat mindössze 3 százaléka hoz pozitív eredményt. A többi esetben nem sikerül kimutatni tiltott szer használatát, ennek azonban lehet az oka az is, hogy a vizsgált sportoló olyan teljesítménynövelőt használ, ami nincs tiltólistán, vagy az ellenőrök számára teljesen ismeretlen szert vett be.
Magyarországon eddig csak a doppingvétségen kapott sportolót tiltották el, de most egyeztet több minisztérium arról a javaslatról, hogy a jövőben a sportorvostól az egyesületi vezetőig mindenki büntethető legyen.
Forrás: http://www.mob.hu; http://www.origo.hu/;
Képek: http://news.bbc.co.uk
Hasonló cikkek
Az amerikai atléták feladata Londonban: „Project 30”
Kerékpár: Elveszik Rebellin pekingi ezüstérmét
Atlétika: Szupergyors pályát építenek a 2010-es EB-re
Atlétika: Bolt 10 másodperc alatti idővel kezdte az idényt
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498