Van értelme bevetődni a célba?
Legutóbb a különböző olimpiai válogatóversenyeken láthattunk példákat arra, hogyan dobják be magukat az atléták a célba, remélve, hogy így megelőzhetik futva haladó versenytársaikat. De vajon megéri vetődni?
A jelenlegi szabályok szerint megengedett a bevetődéses célba érkezés. A vonatkozó szabály szerint az a versenyző győz, aki törzsének bármely részével - a törzs fogalmához nem tartozik a fej, a nyak, a kar, a kéz, a láb és a lábfej - elsőként éri el a célvonalnak a versenyzőkhöz közelebbi szélének függőleges síkját. Kérdés viszont, hogy tényleg gyorsabb-e a vetődés, mint a sima futás.
Ralph Reiff, egy amerikai, a sportteljesítmények elemzésével és javításával foglalkozó tanácsadó cég vezetője szerint vetődés helyett egyértelműen jobb átfutni a célvonalon. "A sebesség mechanikai szempontból nézve attól függ, mekkora erőt képes a versenyző közölni a talajjal, a törzsétől kezdve a fenekén és combján keresztül egészen a nagylábujjáig. Ha ez az erőközlés egyszer csak abbamarad, mert nincs egy következő elrugaszkodás, hanem helyette a levegőben repül előre a test, akkor a sebesség elkezd csökkenni."
Reiff szerint a futóversenyek során a résztvevők érzelmei sokszor elszabadulnak, a futók úgy érzik a célhoz közeledve, hogy mindent meg kell tenniük a nyerés érdekében, és a vetődés egy utolsó bevethető technikaként szerepel az eszköztárukban. Ugyanakkor Reiff szerint idővel bebizonyosodik majd, hogy nagyobb százalékban nyernek azok a futók, akik "lábon" érnek célba.
Reiff szerint az ideális célba érkezési technika mind a profi, mind az amatőr futók számára az, ha a futó odaképzel saját maga elé egy második célvonalat 1-2 méterrel az igazi mögé, és ezen fut át, így biztosan a táv végéig megőrzi majd teljes lendületét.
Forrás: RW, tfonline.hu
Kép: dailymail.co.uk
Hasonló cikkek
Gatlin és Jeter győzött 100 méteren Teguban
Atlétika - 17 éve nem látott sprinteredmény
Kiállnál egy robot ellen? (videó)
Rió után visszavonul Usain Bolt?
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
A kajakosoknál és a kenusoknál is eluralkodott a célba" bevetődés", ami általában nagyon is látványosra sikeredik.
Viszont lassan ott is érdemes lesz tanulmányozni, hogy érdemes-e, mert a "bevetődés" után már nincs evezőcsapás, tehát emiatt az erőközlés és ebből adódóan a hajó sebességeis csökken. Ugyanakkor azt látni, hogy egyre hamarabb kezdenek bevetődni a célba, így hamarabb is lassul a hajó, gyakorlatilag a célvonalon már csak "úszva" halad át. A versenyeket pedig néha nem is centiméterek, hanem miliméterek döntik el, ill. időben századok, ezredek.
Tehát az, aki teljeserőbedobással és csapásszámmal evez be a célba, ill. evez ÁT a célon, lehet, hogy nagyobb sebességet tud produkálni azon a kritikus ponton, amikor a bevetődő még nem haladt át a célvonalon, de már a bevetődés miatt lassul. És könnyen lehet, hogy az a pár centiméteren-miliméteren mutatkozó seebesség különbség fog a győzelemhez segíteni.