Minden gyerek tanuljon meg úszni! - tervek a magyar úszósportban
Alaptétele az úszás hosszú távú programjának: minden gyerek tanuljon meg úszni. Sőt, jól úszni. Magyarország a világon is egyedülálló tervet alkotott.
Magyarország a londoni olimpián szerzett két arany- és egy bronzérmével a nemzetek között a hatodik helyen zárt úszásban. A két gyengébb olimpia, és a mélypontot jelentő 2007-es egyetlen vb-bronz után visszaszerezte a helyét a legjobbak között. A három érmet ráadásul három versenyző szerezte: Gyurta Dániel (200 mell), Risztov Éva (10 km) és Cseh László (200 vegyes).
Ezt a pozícióját szeretné hosszú távon megőrizni az ország – Európából csak a franciák voltak előttünk -, ezért is jött létre a Jövő bajnokai program.
2017-ben junior világbajnokságot rendez Budapest, 2021-ben pedig a felnőtt világbajnokság lesz ugyanott, a Dagály strand melletti úszókomplexumban.
Ezért már most építkezni kell, és Gyárfás Tamás elnök nyilván azt reméli, hogy a program etalon lesz az egész magyar sportéletben, ahogy a britekről is állandóan írjuk: a lottópénzek felhasználásával felpörgött a komplett sportéletük. Annak hatásai nemcsak a két évvel ezelőtti olimpián, hanem utána is sokszor jelentkeznek még.
A hazai szövetség az egész országot igyekszik megmozgatni, talán még hatékonyabban, mint a futballban a Bozsik program tette.
Hét régióra osztották a megyéket, és a hét régió 1996 és 2002 között született legjobbjait folyamatosan rendszeres felmérőversenyekre kötelezi, májusban lesz az első. A sportágban a legfontosabb ugyanis a versenyeztetés.
A kormányprogramban 300 új tanmedence építése van benne, ezért olyan megyéket, ahol például csak egy van, mint Nógrád vagy Tolna létesítményekkel látnának el, hogy ha valaki ezeken a területeken tehetséges, semmiképp se vesszen el. Vagy éppen kapja meg az alapokat, és abból a vízilabda valamint az öttusa is profitálhat.
A magyar úszósportot eddig leginkább az edzői szakértelem tartotta a világ legjobbjai között a hetvenes-nyolcvanas évektől egészen mostanáig.
Nagyon kicsi merítéssel – 3-4 ezer úszóból - találtak rá a legjobbakra, világnagyságokra, Hollandiában ez a szám majdnem százszorosa a magyarnak.
Az amerikai Shane Tusup, Hosszú Katinka edzője annyit tett hozzá: „garantáltan kitermeli a program a jövő nagy bajnokait, ennél jobb nem is történhetett volna a sportággal Magyarországon.”
Emellett kiemelte még az őszinteséget, ha esetleg valahol még nem tökéletes a szisztéma, a versenyeztetés, akkor arról nyíltan beszéljenek.
Az úszás egyébként is egy nyílt és inspiráló közeg, az edzők szakértelme pedig külföldön is elismert.
Forrás: SportGéza
Kép: MTI Foto/Czeglédi Zsolt
Hasonló cikkek
A budapesti világbajnokságra készülnek a jövő úszóbajnokai
A jövő úszóbajnokainak felmérő versengése Egerben
Úszás - második évébe lép a Jövő Bajnokai program
Úszás - EO váltó a X. Dunaújvárosi 24 órás úszóváltón
13 hozzászólás
Teljesen egyetértek az előttem szólóval, egy kivételellel : azzal a megállapítással sehogy, h nyitott uszodában csak júliustól szeptemberig lehet úszni. Én szülővárosomban úgy nőttem fel, és lettem vízilabdás, h - persze kényszerű okból, de - télen is nyitott medencében edzettünk.(sátorral sem volt fedhető) Ha a víz nem hideg, nem számít, kint milyen idő van..... :-)
Ebből mára persze csak annyi a tanulság, h kis költséggel is lehet vízisportra alkalmas medencét létesíteni, és ha nem akarunk nagy közönséget elhelyezni, elég a nyitott, de télre sátorral fedhető medence.
Fefet, gzusy szerintem úgy érti, hogy természetes vizen (tóban, folyóban, stb) nem lehet egész évben úszni, ezért fontos ott is az uszoda ahol van úszásra alkalmas természetes víz.
Az a helyzet, hogy a gyerekeket jól úszni privát edzőnél, pár fős csoportokban lehet igazán megtanítani, aminek komoly óradíja van. Plusz a belefeccolt idő, mert oda is kell menni, hajszárítás, öltözés, ez, az amaz... Erre szerintem nagyon sok szülőnek nincs és nem is lesz ideje, pénze. Szóval ez a minden magyar gyerek jól tanuljon meg úszni elég túlzó, de az pozitívum, hogy minden magyar gyerek megkapja a lehetőséget, hogy ha van rá pénze, helyben megtanulhasson jól úszni.
Másrészt mindenféle rasszista indíttatás nélkül mondom, de cigány gyereket a helyi úszóedzéseken, úszósulis versenyeken én még nem láttam, pedig utóbbin több száz gyerek fordul elő. Egyedül akkor merészkednek a klóros vízbe, ha nyáron túl meleg van, akkor viszont behordanak a medencébe minden szemetet, oda végzik a dolgukat, ugrálnak, uszodai kultúrának a nyomát se mutatják. Ők sose fognak megtanulni jól úszni, de még csak uszodában viselkedni se, hiába épül nekik medence.
Nálunk (XV.ker.) a másodikban kötelező 10 v. 12 óra alatt, aki akart az szerzett némi vízbiztonságot. Úszni persze ennyi óra alatt nem lehet megtanulni. Valószínűleg szerencsés helyen lakunk, mert havi 4500Ft/fő-ért járnak a fiaim heti 3x, ez azért elég barátinak mondható. Ez persze versenyezni kevés, de eljutottak arra a szintre, hogy el merem majd őket engedni nyáron táborba, ahol esetleg vízbe is mennek.
Viszont ahhoz, hogy a gyerek megtanuljon, a szülő szándéka is kell. A most másokidos fiamnál a tanárnő kiharcolta, hogy egész évben járhassanak egy tesi helyett és csak a buszt kellett volna fizetni (kb. 1600/hó), de sok szülő még erre sem volt hajlandó. Így amikor letelt a kötelező, be is fejezték.
Mikor én jártam uszodába nekünk sajnos volt a közelben uszoda,és hetente kellett járnunk,de nem szerettem :( Sajnos jól úszni sem tanítottak meg, így sok haszna nem volt. Inkább fociztam volna az iskolában, egy dupla tornaóra ment el mindig az úszásra.
ha jól sejtem nem csak úszni kell megtanítani mindenkit, hanem bizony futni és bicajozni is...sőt kézi és focizni is, és még kosarazni...meg még sok mindent...de a 3 alap az meg legyen...ehhez képest a fiatalok tudjuk jól mit csinálnak...amit otthon látnak...és az semmi jóval nem kecsegtet...
Baján mindig is előírták a kötelező úszásoktatást, amiben általában általános iskola 2. évfolyamában kellett résztvenni. Az úszni tudás életetmenthet (persze itt most nem arra gondolok, h pár hét alatt bárki "vízbitosságot" szerez természetes vizeken, ellenben az uszodában lehet legkönnyebben megszerezni az alapokat), életminőséget javít, sok sportág hasznos kiegészítő edzése és a nagy számok törvénye alapján biztos több tehetség tűnik majd fel, biztosítva a magyar vizi sportok eddig is fényes jövőjét!
Azt nem értem, miértgondolja bárki is, ha több uszodánk lesz, majd több tehetség is feltűnik a láthatáron, akkor mégis jó a stadionépítgetési program is?, mégtöbb jó focistánk lesz...
Maratoni rendezvényeken itthon is több futó indul mint valaha, de attól még nem lett több jó futónk...
Az uszodaépítési mutyi is jó biznic, végül is ha lesz azért használjuk majd.
a lényeg a több uniós pénz lehívás....ha a golfpályák építésére adnák a több pénz azt építenénk...
Sok rosszat nem kell keresni ebben. Uszodákra szükség van, mindenhol vízfelület hiány van. Privát edzők? Nercomedve kolléga hol élsz te? :) Nem gondolom, hogy ilyenre szükség van.
Úszásoktató, nem edző. Nálunk van egy-kettő, aki 4-6 fős csoportokban tanítja esténként az odahordott gyerekeket. Azokból a lurkókból kinézem, hogy jól megtanulnak úszni. Akiket tesiórán harmincasával tesznek vízbe egy tanár felügyeletével, azokból nem. Egyszerűen nem jut rájuk elég figyelem.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Kell, Kell, Kell!!!!!!
Uszodák kellenek és úszni tudó emberek.
Navégre. Nem focistadion kell, focizni lehet a réten is, tornateremben is.
Úszni viszont júliustól szeptemberig lehet csak a szabadban. (ha van víz a közelben)
Amíg egy 160ezres városban (pl.:Pécs) egy tisztességes méretű uszoda van, "aranyárban" a belépő, addig azon sem kéne csodálkozni, ha nem lenne magyar érem a versenyeken..
De van! És ez csodállatos.
Versenysportnak, egészségmegőrzésnek, rehabilitációnak egyarán kiváló az úszás.
Támogatni kell!