Pulzusmérés 2: a nyugalmi pulzus meghatározása
Míg pulzusméréssel foglalkozó cikksorozatunk első részében egy "keményebb" témával, a maximális pulzus meghatározásával foglalkoztunk, úgy a második részben egy sokkal kevesebb erőfeszítést igénylő feladat a nyugalmi pulzus megállapítása kerül terítékre. Erre az értékre az aerob és az anaerob edzésmunkához használható pulzustartományok meghatározásához lesz szükségünk.
A nyugalmi pulzust méréses módszerrel tudod meghatározni. A mérést reggel, ébredés után közvetlenül kell elvégezni. A minél pontosabb eredmény érdekében olyan napot válassz a mérésre, amikor jól kialudhatod magad és nem ébresztőórára, hanem saját magadtól ébredsz fel. Már előző este tedd a kezed ügyébe a pulzusmérő övét, és ébredés után fekve maradva, nyugodt lassú mozdulatokkal az övet benedvesítve tedd azt mellkasodra. Ezután feküdj nyugodtan még pár percet, az sem baj ha elbóbiskolsz közben. Majd kezdheted figyelni a pulzusmérő kijelzőjét. Figyeld a számokat 2-5 percen keresztül, és jegyezd fel a legkisebb értéket. Ismételd meg ezt a mérést pár egymást követő napon. A leggyakrabban előforduló legalacsonyabb mért értéket tekintheted a nyugalmi pulzusodnak.
Ha nincs a kezed ügyében a pulzusmérő, a pulzusszámot persze kézzel is megmérheted. Ezt a nyaki verőéren kell megtenni. A hüvelykujjad a gégéd mellé ez egyik verőérre, a másik négy ujjad a másik oldalra helyezve, megszámolhatod a pulzusod. Nyugalmi pulzus mérése esetén a nagyobb pontosság miatt 30-60 mp-et is érdemes végigszámolni, ügyelve, hogy ne hagyj ki egyetlen ütést sem. Jelen cikk írójának nyugalmi pulzusa ma reggel 45 volt, de az értékek egyéni adottságoktól és edzettségi állapottól függően széles skálán mozoghatnak, nem ritka a 40 alatti és a 60 feletti érték sem. Ahogy edzettségi állapotod javul, a nyugalmi pulzusod is fokozatosan csökkenhet, ezért érdemes azt pár havonta, félévente újra megmérni.
Cikksorozatunk következő részében az aerob és az anaerob edzésmunkához használható pulzustartományokat fogjuk kiszámolni.
Forrás:
Heart Monitor Training (könyv, írta: John L Parker, 1998),
http://www.polarusa.com/products/fseries/f4.asp
Kapcsolódó cikkek:
Pulzusmérés 1: a maximális pulzus meghatározása
Pulzusmérés 3: a pulzustáblázat kitöltése
Pulzusmérés 4: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv kezdőknek
Pulzusmérés 5: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv középhaladóknak
Pulzusmérés 6: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv haladóknak
Pulzusmérés 7: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv versenyzőknek
Hasonló cikkek
Pulzusmérés 7: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv versenyzőknek
Pulzusmérés 6: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv haladóknak
Pulzusmérés 5: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv középhaladóknak
Pulzusmérés 4: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv kezdőknek
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498