Pulzusmérés 3: a pulzustáblázat kitöltése
A pulzusmérésről szóló cikksorozatunk ezen fejezetében a pulzusmérős edzésekhez szükséges személyre szabott pulzustáblázat elkészítéséhez nyújtunk segítséget. Belőjük az ideális pulzusodat a különbőző versenytávokra, és adunk néhány fontos tanácsot a hatékony pulzusmérős edzésekhez.
Ha már korábbi cikkeink alapján meghatároztad a tényleges maximális és nyugalmi pulzusodat, itt az idő kiszámolni a pulzuskontrollos edzéshez szükséges pulzustáblázatot. Ezt a táblázatot használhatod majd a megcélzott pulzustartomány kikereséséhez, amikor az edzésterved szerint a max pulzusod 70, 80, 90, stb. százalékán kell bizonyos edzésszakaszokat futnod. Ha jól mérted a tényleges maximális és nyugalmi pulzusodat, akkor várhatóan ezt a táblázatot több hónapig is használhatod majd változtatás nélkül. Azért egyelőre ne készítsd el a laminált változatot hiszen sokszor az első mérések nem tökéletesek, és így az első pár hét/hónap edzései alatt kiderülhet, hogy maximális pulzusod pár ütéssel magasabb, vagy mérhetsz alacsonyabb nyugalmi pulzust mint amivel eredetileg számoltál - ekkor számold újra a táblázatodat. Legalább félévene később is érdemes lesz ellenőrizned, hogy továbbra is változatlan-e a tényleges max és nyugalmi pulzus adatod.
A táblázatban az edzés során szükséges pulzusértékeket fogjuk kiszámolni, melyek a maximális pulzusod 55, 60, 65, …100 százalékához tartoznak. A táblázat valahogy így fog kinézni:
Max pulzus %-a |
Pulzusszám |
100 |
185 |
95 |
178 |
90 |
171 |
85 |
164 |
80 |
157 |
75 |
150 |
70 |
143 |
65 |
136 |
60 |
129 |
55 |
122 |
A pulzusértékek kiszámolásához a következő formulát kell használnod:
(max pulzus-nyugalmi pulzus) x százalék + nyugalmi pulzus
A fenti minta táblázatnál 185-ös max pulzust és 45-ös nyugalmi pulzust feltételeztünk, így a 75%-os értéket a következő számítással kaptuk meg:
(185-45) x 0,75 + 45 = 150
Ha nem fűlik a fogad a számolgatáshoz, használhatod az Online Edzésnapló saját fejlesztésű pulzustartomány-kalkulátorát - csak be kell pötyögnöd a max és a nyugalmi pulzusodat, és megkapod a teljes kiszámolt táblázatot.
Online Edzésnapló Pulzustartomány Kalkulátor
A pulzustáblázatodban megkapott pulzusértékeket igyekezz nagyon pontosan betartani az edzések során - és ne hasonlítgasd pulzusértékeidet a többiekéhez! Az egyéni max és nyugalmi pulzusok értéke számtalan tényezőtől függ, többek között genetikai adottságoktól, sportolói múlttól, jelenlegi általános edzettségi állapottól, stb. Te mindig csak a saját pulzusértékeidre figyelj az edzéseid közben!
Mire használható még ez a táblázat? Például versenyre készülve ennek a segítségével lőheted be magadnak az ideális pulzusodat az adott távra, az alábbiak szerint:
Verseny |
Max pulzus %-a |
5 km |
90 |
10 km |
85 |
félmaraton |
80 |
maraton |
75 |
Ha az első maratonodra készülsz, javasoljuk, hogy légy extra óvatos a tempó megválasztásánál, és az első 30-32 kilométeren maradj inkább 70% alatt. Így szinte garantáltan végigmész majd a versenyen, és "nagy halál" nélkül, jó érzésekkel futsz majd be a célba, sőt talán egy végső hajrára is marad erőd.
OK, akkor lássuk végre azokat az edzésterveket! - mondhatnád, ám mi még szeretnénk előbb néhány megszívlelendő jótanácsot adni mielőtt bemutatjuk az edzésterveket kezdőknek, középhaladóknak, haladóknak és versenyzőknek.
Jótanácsok a pulzusmérős edzéstervekhez
Tartsd be az edzésprogramot! A programban szereplő minden könnyű és erős edzésnek fontos szerepe van a célversenyedre való sikeres felkészülésben. Ezért ne mondj le könnyedén egy-egy edzésről. Az nem elég jó indok, ha kész a vacsi (pl. tükörtojás :o)), vagy esik az eső, vagy fáradtnak érzed magad. Határozd el, hogy csak az edzés 3. kilométere után döntöd el, mennyire megy jól vagy rosszul a dolog. Így kénytelen leszel elindulni, és meg fogsz majd lepődni, hogy milyen sok rosszul induló edzés fordul át kellemesbe az első 3 kilométeren belül. Ha 3 km után is reménytelenül rosszul megy a dolog, ám legyen, hagyd abba aznapra. Egy-egy ilyen alkalom azért belefér.
Amikor nekifogsz a pulzusmérős edzésnek, azt fogod érezni, hogy a könnyű futásaidon a pulzusmérőd hihetetlenül lassú tempót diktál. Hidd el amit az órád mondd! A legtöbb futó nem képes eléggé visszafogni magát a könnyű napokon, és a max pulzus 70%-a helyett 80-85% körüli tempóban fut. A legnagyobb baj ezzel, hogy az erős edzésen kiürített energiaraktárak teljes feltöltéséhez a szervezetednek kb. 48 órára van szüksége. Ha pedig egy erős nap után egy túl gyorsra sikerült futással "pihensz", akkor újabb erőfeszítésre kényszeríted a szervezeted, majd a következő erős napon egyszerűen padlót fogsz, mert teljesen kiürült energiaraktárakból próbálsz edzeni. Egyszóval ha eredményesen akarsz edzeni, akkor a könnyű napokon hallgass a pulzusmérődre és MERJ IGAZÁN LASSAN FUTNI! Ezeken a futásokon tartanod kell magad a max pulzusod 70% alatti tempóhoz. És eközben ne foglalkozz a szembejövők lesajnáló pillantásaival, ne törődj vele, ha elfutnak melletted a többiek, gondolj arra, hogy a versenyen Te fogsz majd könnyedén ellépni tőlük. A pulzusmérős edzés egyik legnagyobb előnye számodra pont az lesz, hogy segít helyesen megválasztani mind a könnyű, mind az erős futások tempóját, ezáltal sokkal hatékonyabban tudsz edzeni, hiszen mindig ideális terhelési szinten fogsz majd futni, és a szervezeted képes lesz regenerálódni két erős edzés között.
Ne versenyezz túl sokat! A pulzusmérős 12 hetes edzésterv egy célversenyre készít fel Téged, ami a 12. hét végére van időztve. Ha ezen a versenyen igazán eredményes szeretnél lenni, a 12 hetes program közben ideális esetben nem szabadna versenyt beiktatnod. Az edzésterv ugyanis sok erős edzést tartalmaz, tehát nem tudsz majd egy bekitatott versenyre megfelelően rápihenni, illetve utána túl hamar kell majd újra erős edzést csinálnod. Ha mégis muszáj versenyezned, akkor igyekezz ezt a versenyt lehetőség szerint a 4. hét utánra tenni, és ne fuss teljes erőbedobással, hanem vedd úgy, mintha a verseny lenne azon a héten az erős tempó futásod. Figyelem: semmiképp ne tervezz be több, mint egy versenyt havonta!
Ha éppen hosszabb kihagyás után kezded újra az edzést, azaz legalább egy hónapja nem futottál, akkor a 12 hetes program előtt kezdj a 30 napos visszatérő programmal, melynek szintén bemutatjuk majd a kezdő, középhaladó, haladó és versenyző szintű változatát.
Cikksorozatunk következő részében megkezdjük az edzéstervek ismertetését: bemutatjuk majd a kezdőknek szóló 12 hetes edzéstervet, valamint a 30 napos újrakezdő programot.
Forrás:
Heart Monitor Training (könyv, írta: John L Parker, 1998
Kapcsolódó cikkek:
Pulzusmérés 1: a maximális pulzus meghatározása
Pulzusmérés 2: a nyugalmi pulzus meghatározása
Pulzusmérés 3: a pulzustáblázat kitöltése
Pulzusmérés 4: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv kezdőknek
Pulzusmérés 5: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv középhaladóknak
Pulzusmérés 6: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv haladóknak
Pulzusmérés 7: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv versenyzőknek
Hasonló cikkek
Pulzusmérés 7: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv versenyzőknek
Pulzusmérés 6: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv haladóknak
Pulzusmérés 5: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv középhaladóknak
Pulzusmérés 4: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv kezdőknek
5 hozzászólás
jogos a kérdés
érdekelne engem is hogy akkor most hogy van
ha valaki tudja megválaszolhatná:)
Szerintem a számok HRR alapon vannak számolva a cikkben és a linkelt kalkulátorban is. Sajnos szerintem messze nagyon konzervatívok ezek a számok, és bár garantálják a célba futást tutira nem garantálják az optimális versenyeredményt.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
A cikkben leírt pulzusszám táblázat kiszámítására használt módszert már máshol is láttam. Van viszont valami, ami elbizonytalanít. Vannak cikkek, ahol a max pulzusszám százaléka alatt tényleg a max pulzusszám százalékát értik (és nem a max pulzusszám és a nyugalmi pulzusszám közti szakasz százalékát). Tehát pl. a 180-as pulzus 50%-a 90 (függetlenül a nyugalmitól).
A különbség a két különböző módszerrel számított táblázatok között nem jelentéktelen. Most akkor hogyan számoljak?
Mellékesen, ha egy Polar pulzusmérő órán százalékban beállítok egy pulzusérték tartományt, akkor a szimpla módszer szerint állítja be azt (tehát a nyugalmi figyelembevétele nélkül, annak ellenére, hogy az óra ismeri a nyugalmi pulzusomat, mert beprogramozatam). Lehet, hogy a Polar óra szoftverfejlesztői nem értenek a futáshoz?