A tökéletes kéztartás
Figyelted már valaha, hogy tartod a kezed futás közben? A helyes kartartással jelentős energiát spórolhatsz meg a futások során, sőt a verseny végi hajrád is gyorsabbá válhat.
Bár a futásnál elsősorban a lábainkra figyelünk, a helyes futómozgás kialakításában az egész testnek nagy szerepe van. A jó karmunka sokat segíthet az egyenletes tempó megtartásában, a a felesleges izommunka és izomfeszültség elkerülésében, illetve az egész test gyorsabb mozgatásában különösen emelkedőn felfelé, illetve hajrázás során.
A helytelen, keresztbe salapáló karmunkával folyamatosan kifordítjuk felső testünket a mozgás irányából, ami energia pazarlással jár. Szintén több energiát használunk a karjaink mozgatására, ha az alkarunkat túlzottan leengedjük. Szóval, hogy is kell ezt helyesen csinálni? Fontos, hogy futás közben a kezedet ne szorítsd ökölbe, az ujjaid hegye érjen lazán a tenyeredhez. Képzeld azt, hogy mindkét kezedben egy-egy chipset viszel, és nem szeretnéd összeroppantani azt. A karjaid a tested mellett, előre-hátra mozogjanak, és ne magad előtt keresztbe. A könyököd legyen 90 fokban behajlítva, az alkarod ne mozogjon a derekadnál lentebb. Ha azt éreznéd, hogy a kezed ökölbe szorul, vagy az alkarod megfeszül futás közben, engedd le a karjaidat az oldaladhoz, és rázogatással lazítsd őket pár másodpercig. És végül: a helyes kartartást nem szégyen a tükör előtt gyakorolni!
Forrás: Runners World (2004 június)
http://www.flickr.com/photos/bct20202/
Hasonló cikkek
Downhill - avagy futás lefelé a lejtőn
Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is
Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen
4 hozzászólás
Még régebben fordítottam egy írást, abban is volt erről szó:
David Hirsch írása a futóstílusról, részlet
A karok
A futóstílus természetesen részben egyéni dolog, nem minden egyértelműen jó vagy rossz. Tipikus példája ennek a kar helyzete a futás közben – vagyis a behajlítás mértéke és így a kéz által elért legmagasabb pont- amiben még profi edzők sem értenek egyet. Én a kissé magasabb, zártabb tartásban hiszek, főként hosszútávfutók esetében. A sprinterek és középtávon versenyzők karja sokkal nagyobb szerepet játszik a futásban, ezért számukra előnyösebb az alacsonyabbról indított kar, de a legtöbbünk itt 5km és a maraton közötti távokon indul, amihez tapasztalataim szerint gazdaságosabb/energiatakarékosabb ha a karok , a lendítés legmagasabb pontján nézve , 90foknál picit kisebb szögben vannak behajlítva és a kezek körülbelül a mellkas magasságában vannak. Úgy gondolom, a karok súlyának megtartásához is kevesebb energia kell a magasabb pozícióban, ez könnyen szemléltethető egy súlyzó segítségével. Annál könnyebb tartani, minél közelebb kerülünk a függőlegeshez. Természetesen a karjainkra szükségünk van az egyensúly és a lendület megtartásához, ezért nem lenne célszerű egészen behajlítva tartanunk őket.
Ha helyzet megvan, arra kell figyelnünk, hogy a karok ne lendüljenek túlságosan előre. A kar valójában egy alaphelyzetből hátrafelé mozog és vissza, előremozgás külön nincs, csak az alaphelyzetbe visszaállás. Közben próbálunk áramvonalasak is maradni, ezért a könyök ne mozogjon kifelé csak egy íven hátra és vissza. Ha kifordítjuk a könyökünket, nagy a valószínűsége, hogy a vállunkat is felhúzzuk és a kezek elöl szinte keresztezik egymást, ami mind nagyon gazdaságtalan. Képzeljük el a karunkat, mint egy sarlót. A kéz a mellkas előtti alaphelyzetből indul, és ennél előrébb nem kerül, a kar hátralendül és vissza, de csak az alaphelyzetig. Közben koncentráljunk arra is, hogy ne nyomjuk ki a mellkasunkat! Légzésünk akkor lesz hatékony, ha hasi légzést alkalmazunk (mint az énekesek), így elkerülhetőek a kellemetlen szúró fájdalmak és több oxigénhez jutunk.
Figyeljünk a vállunkra és a kézfejre is! Tartsuk lazán, ha szükséges, leengedett karokkal „rázzuk ki” a vállainkból a feszültséget, a kézfej pedig szintén legyen laza, ne szorítsuk ökölbe.
Ha sikerül betartanunk mindezt, érezni fogjuk mennyivel hatékonyabb. Emlékezzünk rá, hogy a futó előrehaladását segítő erők a súlypont alatt és a futó mögött hatnak.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498