Downhill - avagy futás lefelé a lejtőn
- cimkék:
- futás,
- lejtő,
- futótechnika,
- futóstílus,
- edzés,
- downhill,
- hill
Futottál már a Bécs-Budapest záró félmaratonon? Akkor biztosan emlékszel a megkönnyebbült érzésre, amikor az emelkedők után végre lejteni kezdett az útvonal. De vajon tényleg olyan könnyű lejtőn lefelé futni?
Az IAAF (Nemzetközi Atlétikai Szövetség) szabályzata kizárja a világcsúcs teljesítésre alkalmas pályák közül azokat, melyeknél a lejtés több mint egy méter kilométerenként, illetve több mint 130 láb a teljes maratoni távon. Ezzel az IAAF is elismeri, hogy lejtőn lefelé gyorsabban lehet futni. Akkor vajon mivel magyarázható, hogy a világhírű Boston Marathon versenyen, ahol a maratoni táv teljes hosszán összesen 480 lábnyit lejt a pálya, mégsem születnek rekord idők?
A válasz az izmok rendkívüli igénybevételében rejlik. Gondoljunk egy pillanatra úgy a futásra, mint a talajra történő becsapódások sorozatára. A becsapódás előtt a négyfejű combizmunk megnyúlik, majd becsapódáskor megfeszül, és megtartja testünket, majd tovább dolgozik, amikor kiegyenesítjük a lábunkat, és végül segít elrugaszkodni a következő lépésre. Ehhez az izommunkához a négyfejű combizom az edzések során hozzászokik.
Amikor viszont lejtőn lefelé futunk, az első lábunk a hátsónál alacsonyabban fog talajt, ekkor a combizomnak a szokottnál hosszabban kell megnyúlnia, majd sokkal erősebben kell megfeszülnie, hogy megtartsa rázuhanó testünket. Ez az az extrém izommunka, ami hamar lefárasztja a combizmot, és ettől érezzük magunkat gyengébbnek és lassabbnak a lejtő alján. Amerikai kutatások kimutatták, hogy 45 percnyi lejtőn lefelé futás során a futó négyfejű combizma izomerejének akár 25%-át is elveszítheti.
Mit tehetünk ez ellen? A kutatók szerint a combizom erejének megőrzése érdekében a leghatékonyabb, ha a szokottnál rövidebb lépésekkel futunk lefelé. Figyelem! Nem azt állítják, hogy ez a leggyorsabb módja annak, hogy leérjünk a lejtő aljára! Csak azt mondják, hogy ezzel a módszerrel tudjuk legjobban megőrizni combizmaink erejét a lejtő után következő kilométerekre. Ez a módszer az izom regenerálódási idejét is nagyban lecsökkenti. Természetesen a rendszeres lejtőn edzés is segít, mert izmaink fokozatosan hozzászokathatók ehhez az igénybevételhez. Egyszóval lejtőre fel! Azaz le
Forrás: Runners World, http://www.exrx.net/Muscles/Quadriceps.html
Hasonló cikkek
Atlétika - cuki edzőfiú vs. Usain Bolt - cukiság péntekre :)
7 hozzászólás
Hát én se futottam ott PB-t... A cél valóban alacsonyabban van a rajtnál, viszont az egész útvonal nagyon enyhén, de hullámzik. Dombocska fel, dombocska le, felüljárócska fel, felüljárócska le... Egyébként nagyon barátságos útvonal, de ez a csupán méterekben mérhető hullámzás (még a rettegett Heartbreak Hill 35 kilinél is tulajdonképpen csak egy apró gyűrődés az aszfalton) valóban rendesen megterheli az izmokat.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Ahham akkor ezért nehéz a lefele futás. Mostmár értem. :-)