Címketalálatok
Nagyöregek véleménye pihenésről, keresztedzésről, kütyükről
Hat nagyöreg amerikai edző véleményét kérdezte meg a RW néhány olyan jótanácsról, melyekről - és persze az ellenkezőjükről is - gyakran olvashatunk kezdő futóknak szóló írásokban. Bemelegítés, keresztedzés, pihenőnap, futóóra, kilométerszám növelése, mezítlábas futás a terítéken.
Úszás: Popov stílusában gyorsulni 100 méteren
A swimming.about.com internetes úszóportálon találtam az alábbi írást az úszó sprintek sebességének növeléséről. A szerző, Terry Laughlin amerikai úszóedző, néhány Popov által alkalmazott technikát, gyakorlatot ír le, melyekkel a sprint sebesség fokozható - minden szintű úszó esetében.
Mennyit tudnék soványabban és fiatalabban?
Ha neked is van pár fölös kilód és elmúltál harminc, biztos gondolkodtál már rajta, vajon mennyivel tudnál gyorsabban futni, ha hirtelen eltűnnének rólad a felesleges évek és kilók. Nos, úgy tűnik már erre is van tudományos formula: amerikai tudósok kidolgoztak egy olyan kalkulátort, ami adott távon az elért időeredményedből kiszámolja mennyinek felelne ez meg, ha 25 éves és 50 (nők) illetve 65 (férfiak) kilós futó lennél.
A hőmérséklet és a tempóválasztási stratégia kapcsolata – 4. rész
A következőkben kicsit lerövidítve mutatom be a Ross Tucker által írt elmélkedéseket a magas hőmérséklet, mint input tényező szerepéről a tempóválasztás folyamatában. Akit érdekel az eredeti, hosszabb, több példával megtámogatott verzió, a forrásként megjelölt honlapon több részletben, angolul megtalálja. Én itt most csak a két - szerintem legérdekesebb - vizsgálat eredményére koncentrálok.
A várakozáson alapuló szabályozás működése – 3. rész
Cikksorozatunk korábbi részében eljutottunk Ross Tucker modelljének felépítésében odáig, hogy három fő vizsgálandó csoportot különítettünk el: az inputokat, az outputokat és a döntéshozatalt. Kezdjük a modell működésének vizsgálatát egy olyan példával, ahol egy fontos input tényezőt - a hőmérsékletet - megváltoztatjuk! Nézzük meg, hogyan tudjuk a magas hőmérséklet esetén bekövetkező sportteljesítmény csökkenést megmagyarázni előbb a fiziológiai elmélet, majd a várakozáson alapuló szabályozás segítségével.
Tempó választási stratégiák – 2. rész
Folytatódik cikksorozatunk a fáradásról és a teljesítőképesség korlátairól. Ross Tucker sportorvos és edzéselméleti szakértő ebben a részben a tempó választási stratégiákról elmélkedik.
A fáradás és a teljesítőképesség korlátai - 1. rész
Íme egy, a mai sporttudományt sokat foglalkoztató kérdés: Hogyan lehetséges, hogy egy tízezer méteres versenyen a futó képes az utolsó 400 méteren hajrázni? És ha maradtak tartalékai, akkor miért nem futott inkább gyorsabban az utolsó 800-on? Vagy az utolsó 2 km-en? Vagy az egész távon? Mi alapján döntött a sebességéről a táv közben? Négy részes cikksorozattal próbálunk választ találni a kérdésekre.
A tökéletes tempó
Robin Roberts úgy fut, mint a kenyaiak. Nem, nem olyan gyorsan, csak ugyanolyan edzésmódszerrel. És ennek segítségével a 47 éves reklámszakember is egyik egyéni csúcsot futja a másik után, Hogy mi a titka? A tempó futás, vagy ha úgy tetszik, a "kényelmesen küzdős" tempójú futás. Erről olvashattok az alábbi cikkben.
Modern maratoni edzés 2.
És akkor következzen a Giampaolo Lenzi maratoni edzésről szóló előadását ismertető cikk második része. Hosszú és tudományos - csak igazán elszántaknak! :o)
Futópados edzés 2. rész
Cikkünk első részében megismerkedtünk a futópados edzés alapjaival, és bemutattuk, hogyan lehet a padot hill tréningre használni. Ebben a részben három további edzéstípust ismertetünk: hill tréning nagy emelkedőn; tempó futás emelkedővel; és a hegy utáni gyors futás.
Még több címke