Tudomány: mégse káros az ízületekre a futás?
A futásról általánosan azt tartják, káros az izületekre nézve, különösen a térdet és a csípőt teszi tönkre. Dr Paul Williams nagy esetszámú kutatása épp az ellenkezőjét támasztja alá.
Dr Williams ritkán publikál hangzatos dupla-vak teszteket, viszont hosszú évek óta gyűjti az adatokat elsősorban futóktól és gyaloglóktól, amelyeket aztán különféle statisztikai elemzéseknek vet alá.
Legújabban megjelentetett vizsgálatában az osteoarthritis és a csípőizületi kopás előfordulásának gyakoriságát vizsgálta futók és gyaloglók körében. 74,752 futó és 14,625 gyalogló adatait vetette össze, 7,1 illetve 5,7 éves követési időszak alatt.
Az eredményekről röviden:
Először is, a futók körében feleakkora volt az ostaoarthritis és a protézishez vezető csípőizületi kopás előfordulása, mit a gyaloglóknál. Ez különösen azért érdekes, mert ellentmond a köznapi elképzeléseknek és a futást ellenzők érveinek.
Másodsorban, Williams a heti edzésmennyiség alapján is megnézte az értékeket, és azt találta, hogy a több futás előnyösebb. A legkevesebbet futó csoport heti 7 mérföldnél kevesebbet futott (kb 11km), a második 7-14 közt, 14-21 közt illetve heti 21mérföld felett (kb 35km). Az első csoporthoz képest a többiek esetében 15-18%-kal kisebb volt az osteoarthritis, valamint 35-50%.kal kisebb a csípőkopás aránya.
Williams szerint mindkét esetben a futás BMI-csökkentő hatása lehet a háttérben, vagyis, hogy a futás jobban kordában tartja a testsúlyt és a kisebb súly előnyösebb az izületi problémák megelőzésében.
Érdekes felfedezést tett a kutató azonban a keresztedzések kapcsán, ugyanis a futáson felüli egyéb edzések növelték a vizsgált izületi problémák kialakulásának valószínűségét. Ez alátámasztani látszik azt a nézetet, hogy az emberi test különösen alkalmas az olyan egyenes vonalú mozgásra, mint a futás és a gyaloglás, ám kevésbé az egyéb tekerő-csavaró mozgásformákra.
Forrás: RW
Hasonló cikkek
Tudomány - rontja-e a tartást a babakocsis futás?
Tudomány - 9 érv a futás mellett
A zsírpárnák eloszlása befolyásolja a teljesítményt?
Tudomány - az EPO jelentősége a futásban
4 hozzászólás
Empirke, sajnos elég nehezen vizsgálható a sport negatív vagy pozitív hatása (ugyanígy az étrendé és sok másé), mert rengeteg a változó. Az ember nem fehéregér, nem lehet teljesen azonos körülmények mellett vizsgálni, stb, stb. Valamelyest igazad van, szinte vallás, eldöntheted, hogy kinek hiszel, mert bizonyítani gyakorlatilag semmit sem lehet. (vagy minden tlehet és annak ellenkezőjét is :P )
De valamiből a tudósbácsiknak is élniük kell :P :P
Szeretném hinni, hogy így van. :-)
Viszont akkor a gyors futás egészségesebb, mint a lassú, mivel hosszabbakat lépünk, ezért ugyanakkora távot kevesebb lépésből teszünk meg, azaz kevesebbszer csapjuk a talajhoz a lábunkat. Költsünk milliókat, hogy igazoljuk.
A lassú futás egészségesebb, mint a gyors, mert utóbbihoz magasabbra kell emelnünk a lábainkat, tehát jobban igénybe veszi a csipőízületeket. Költsünk milliókat, hogy igazoljuk. :-)
Kár, hogy itt nem lehet lájkolni, mert most csak azt lehet csinálnom, mert valahol annyira vicces az egész! csak csatlakozom az előttem szólókhoz! És futok!
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Van ember, aki el tud igazodni a rengeteg egymásnak tök ellentmondó, ám mindenféle tudományos kísérleten alapuló vizsgálati eredményen?
Most olvastam Amatőr blogjában linkelt helyen, hogy milyen issssszonyatosan káros a futás, meg mostanában több hótt tudmányos cikk is az utamba került, hogy mennyire ártok a szivemnek, meg mindenfélémnek, ha futok.
Ez már szinte vallás. Vagy ezt hiszem, vagy azt hiszem, mást nem tehetek, senki nem mondja meg a frankót, így marad a hit. (Meg aztán úgyis érzem meddig mehetek el, ha meg nem, akkor tévedtem.)
Így ennek a cikknek pl. nagyon örülök! Végre :)