Vonzódunk az extrém sportokhoz
A tegnapi biztosítós felmérés nagy sikerén felbuzdulva, íme itt egy másik, szintén biztosítótársaságé, de azért érdekes :) A magyar lakosság csaknem 40 százaléka próbálna ki valamilyen különösen veszélyes sportot, legvonzóbb az ejtőernyős ugrás és a siklórepülés, de sokan vállalnák be a bungee jumpingot és a vadvízi evezést is - derül ki a Generali Biztosító felméréséből.
A 1200 fős reprezentatív kutatás arra kereste a választ, hogy a 18-59 év közötti magyar lakosság mennyire vonzódik az adrenalinszintet emelő sportokhoz. A felmérésben résztvevők 56 százaléka próbálná ki az ejtőernyős ugrást, 49 százalék a siklórepülést, 41 százalék a vadvízi evezést. A bungee jumping a megkérdezettek 38 százalékát, a sziklamászás 35 százalékát érdekli. Arra a kérdésre, hogy mi volt eddig a legveszélyesebb sport, amit eddig Ön vagy családtagja kipróbált, a legtöbben a síelést, a snowboardot és a kerékpározást említették, illetve a repülés (ejtőernyőzés, siklórepülés) is az élvonalban szerepelt.
A felmérés adatai szerint egyre kevésbé félünk az extrémsportoktól: a szülők 56 százaléka akár gyermekének is megengedné, hogy kipróbálja valamelyiket. Ezen a téren a férfiak engedékenyebbnek bizonyulnak: kétharmaduk hagyná gyermekének, hogy extrémsportot űzzön, míg a nőknek csak 49 százaléka gondolja ugyanígy.
A közlemény szerint a lakosság 13 százalékának volt már súlyos sportsérülése. Ezek a balesetek a férfiaknál jóval gyakoribbak: minden ötödik férfinak volt már olyan súlyos sérülése, amelyet testmozgás során szerzett, további 11 százalék esetében személyesen ugyan nem történt baj, de családjában már volt súlyos eset. A biztosítótársaság eddigi adatai alapján a kutatásban is igen népszerűnek bizonyult ejtőernyőzés (a kifizetett károk 43 százaléka) és a ralisport (34 százalék) közben történik a legtöbb baleset, míg a hegy- és sziklamászás az összes káreset tíz százalékát teszi ki.
Az egészségbiztosítási törvény szerint különösen veszélyes sport a barlangászat, bázisugrás, ejtőernyőzés, falmászás, félkezes és nyílttengeri vitorlázás, hegymászás és sziklamászás az V. foktól, hőlégballonozás, jet-ski, vízisí, magashegyi expedíció, bungee jumping, műrepülés, paplanernyőzés, rally, roncsautósport, sárkányrepülés és vadvízi evezés.
Forrás: MTI
Kép: pudingman, skydiving.hu
Hasonló cikkek
Egyre többen mozognak, derül ki egy vállalati felmérésből
A Cooper-teszt kidolgozója is előad Budapesten
Felmérés készült magyar internetezők sportolási szokásairól
Bicajjal spórol a magyar - derült ki egy felmérésből
Poór Brigitta tereptriatlon versenyző az Év Extrém Sportolója
17 hozzászólás
:-) Keressük-ápoljuk a kapcsolatot az olvasóval :)
Na igen, az "extrém" fogalmának definiálása elég nehéz feladat volna :) A családom szerint én is extrém sportolok,pedig....
én próbáltam a tandemugrást és úgy vagy, ahogy Tullius sejti: életreszóló élmény. akkor adrenalinfröccs volt, hogy napokig máshogy viselkedtem, mint szoktam:) és hosszú távon is volt hatása: tök jól lendületbe jöttem tőle mindenféle célok eléréséhez, ezek biztos bonyolult agyi folyamatok, de állati hatásos volt mindenesetre.
soha nem fogom elfelejteni a pillanatot, amikor lenéztem a helikopterből és már nem volt visszaút, eszméletlen jó volt, nagyonnagyon.
á, nekem nem kellett Joci, tudod, én ilyen nyuggertempóban nyomok mindent, a szabadesést is.
tandemugrás, bungee jumping és tóba ugrálás (dombocskáról). Ezek jöhetnek.
amikor ezekről a vágyaimról meséltem, akkor annyit mondtak, "csak Ne tudjak róla". :)
jó cikk, csak a miértje nincs kifejtve. :)))) - ennek megvan az "oka" is, miért keressük ezeket a pillanatokat.
Csernus doki szerint annyi a lényeg - és itt a tandemugrást konkrét példaként hozza -, hogy az ember kizökkenjen a mindennapokból, változtasson, csináljon valami szokatlant, szembenézzen a félelmeivel (én pl. tériszonyos vagyok), és ezért marha jó dolog az egész.
(Egyébként A nő c. könyv (szakirodalom befigyel :)) végén van, az Epilógus előtt.)
Manapság Magyarországon az az extrém, ha valaki sportol. :)
Amúgy pedig izé! Jó, hogy az extrémet nehéz definiálni, de a jelek szerint a sportot is. A bungee jumping, siklórepülés pl mitől számít sportnak? Ilyen erővel a liftezés is az.
Nálam egyébként bőven kimeríti ezt a kategóriát az is, ha valaki tűző déli napon kimegy a belső körgyűrűre kipufogógázt szívni futás címen a 40°C-os aszfalton.
Nekem az is fontos, hogy magam csináljam, ne utasként legyek ott. Kipróbálnám ezek közül bármelyiket, de nem tandemben.
Aztán nálam a sport attól sport, hogy edzésekkel készülünk rá. Csak odamenni és kiugrani, az inkább buli.
szerintem ez már kicsit szavakon lovaglás, lehet, hogy korrektebb extrém élményként definiálni ezeket, de az félreérthető :) meg aztán ezek (tandemugrás, bungee jumping stb.) a szabadidős tevékenységek közül mégis közelebb állnak a sporthoz mint a zenehallgatáshoz vagy a színházba járáshoz. a cikk lényege szerintem így is átjön.
Miki még a gépet is saját maga akarja vezetni amiből aztán kiugrik :P :))))) Úgy hallottam, ez eddig csak Chuck Norrisnak sikerült :P
Én más oldaláról közelítem meg: ha valami sérülést szenvedel ( ne úgy legyen!) akkor kénytelen vagy a gyógykezelés költségeit saját zsebből állni, mivel nem támogatja a TB.....itt pedig igencsak borsosak lehetnek a költségek....
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Milyen diplomatikus lett a bevezető! :D
Engem ezek közül az ejtőernyő (tandemugrás) mozgat, az egy életreszóló élmény lehet. Kár, hogy ha beüt a krach, akkor ez az ”életreszóló élmény” nem tart tovább néhány percnél. :) Na, de a morbid viccet félretéve, a felsoroltak közül még ezt érzem az egyik legbiztonságosabbnak. (Fura, a szörf nem szerepel a listában.)
Kár, hogy nálam az otthoniak nem tartoznak bele az 56%-ba - szerintük már egy 50 kilis túra is extrém sportnak számít. :)