Úszás: Bukóforduló – hogy tanuljuk meg?
Nemrég került föl a GoSwim úszós portálra egy oktató videó a bukóforduló megtanulásához. A videó öt részben, öt egyszerű rávezető gyakorlattal segíti a helyes mozgássor elsajátítását. Készítettem hozzá magyar nyelvű leírást, remélem hasznosnak találjátok majd.
Első rész
A bukóforduló kivitelezése során az egyik leggyakoribb hiba amit az amatőr úszók elkövetnek az, hogy karjukat használva próbálják a fordulást gyorsítani. Pedig épp ellenkezőleg: a felesleges karmozdulatok lassítják a fordulót, és az elrugaszkodás előtt is megakasztják a mozgást. A videó első részében erre láthatunk néhány példát.
Majd feltűnik a virágos dresszbe öltözött úszónő, hogy bemutassa, mi a helyes mozgás: a karmunka helyett a hasizom használatával fordítjuk át a testünket, ezáltal gyorsabb és hatékonyabb lesz a forduló. A karok a forduló elején a csípő mellett maradnak, így automatikusan „jó helyre kerülnek" ahogy átfordulunk, hiszen ott maradnak a fejünk mellett egyenesen előre nyújtva, készen az elrugaszkodáshoz.
Az oktató videó első részében ezután a helyes kartartás és átfordulás elsajátítását célzó gyakorlat bemutatása következik, egy vizihurka segítségével:
1 . A hurkát magad előtt a vízben két kézzel fogva vegyél egy nagy levegőt
2. Rugaszkodj el a medence aljáról és csinálj egy bukfencet a „hurkán belül". Próbálj koncentrálni arra, hogy ne használd közben a kezed, azaz ne támaszkodj rá, ne nyomd le, ne húzd magad felé, egyszerűen úgy próbálj bukfencezni, mintha a kezed nem is létezne. Közben persze végig fogd mindkét kézzel a hurkát.
3. A bukfenc után állj le a medence aljára, egyenesedj fel, és jöhet is a következő bukfenc.
4. Ha a mozgás már megvan, próbáld a bukfencet minél gyorsabban végrehajtani.
Tanácsok:
- Ha a lábad bukfenc közben beleakad a hurkába, azt jelenti, nem húztad be eléggé magad alá. Próbálj jobban összegömbölyödni és maradj így, amíg teljesen át nem fordulsz!
- Ha nem sikerül teljesen átfordulnod, koncentrál arra, hogy a fejed a térdeidhez közelítsd, miközben a mozgást lefelé és körbe végzed, nem csak lefelé!
- Ha forduló közben elengeded a hurka egyik végét, valószínűleg nem pont középen, hanem valamelyik oldalra kicsúszva fordulsz. Próbáld újra, amíg sikerül végig fogva tartani a hurkát mindkét kézzel!
- Ha víz megy az orrodba, próbáld elkezdeni a kilégzést mielőtt megkezded a bukfencet, és folyamatosan fújd kifelé a levegőt amíg le nem ér a lábad újra a medence alján!
- Talán nem sikerül elsőre, talán másodikra sem, de ne add fel, próbálgasd, amíg összeáll a mozgás, és jó sebességgel át tudsz fordulni a hurkán belül. És utána következhet a második gyakorlat!
Második rész
Az előző részben megtanultunk átfordulni a hurkán belül, anélkül, hogy karjainkat használnánk. Most azt gyakoroljuk be, hogy forduljunk meg a falnál, a karok használata nélkül, hasizmaink segítségével. Megint szükség lesz a hurkára!
1. Állj néhány méterre a faltól, fogd a hurkát magad mögött, mindkét kézzel.
2. Vegyél nagy levegőt, és csak lábmunkával ússz a fal felé, miközben a hurkát kinyújtott karokkal tartod magad mögött.
3. Kb egy méterre a faltól csináld meg a már gyakorolt bukfenc mozdulatot. Hasizomból fordulj, a karjaiddal ne csinálj semmit, csak fogd a hurkát! Ha helyesen csinálod, akkor átfordulás után a karjaid ott lesznek nyújtva a fejed mellett, készen az elrugaszkodásra.
4. Ha jól találtad el a kezdő távolságot, akkor a falat bukfenc közben eléri az enyhén behajlított lábad. A lábaddal rúgd el magad a faltól, és háton, a hurkát a fejed fölött fogva lábtempózz el a faltól. Ha túl közel vagy túl távol érkeztél meg a falhoz, próbáld újra, amíg megtalálod a megfelelő távolságot a forduló megindításához.
5. Ha a hurkával már jól megy a forduló, próbáld meg két bójával a kezedben. Ezek jobban úsznak a vízben mint a hurka, és a „súlytalan kezek" élményét adják majd fordulás közben.
Jöhet a harmadik rész!
Harmadik rész
Most kellékek nélkül próbáljuk meg begyakorolni a karok nélküli fordulást. A lényeg: nem úszva, hanem már csak lábbal tempózva érkezünk a falhoz, ahol a hasizmok segítségével, a karok használata nélkül fordulunk át.
1. Állj a fallal szemben, attól néhány méternyire. Nagy levegő.
2. Karokat magad mögött nyújtsd ki (tenyerek felfelé nézzenek) és kezdj lábtempózni a fal felé. Képzeld azt, hogy fogod a kezedben a hurkát/bójákat.
3. Egy méterre a faltól csinál meg a begyakorolt bukfencet, hasizomból, karok nem segítenek!
4. A lábakkal rugaszkodj el a faltól. Elrugaszkodáskor a karok már a fej mellett vannak nyújtva!
Tanácsok:
- Ha észreveszed, hogy használod a karjaidat az átfordulás során, térj vissza a 2. részben bemutatott gyakorlatokhoz, amíg automatikussá nem válik a helyes kartartás.
- Ha forduló után túl mélyre kerülsz a vízben, valószínűleg leengedted a karod a bukfenc megindításakor. Próbáld a karod fentebb tartani, közel a víz felszínéhez, mielőtt megkezded az átfordulást!
Következik a negyedik rész!
Negyedik rész
Most az eddig begyakorolt fordulóhoz egy kis sebességet fogunk adni, némi előzetes karmunkával.
1. Néhány méterre állj a faltól. Nagy levegő, majd indulj el előre nyújtott karokkal, csak lábmunkával úszva a fal felé, fej lefelé néz.
2. Húzz egyet az egyik kezeddel, majd az maradjon a csípőd mellett. Húzz egyet a másik kezeddel, majd az is maradjon ott a csípődnél.
3. Fej elől - karok csípő mellett pozícióban közelítsd meg a falat és csináld meg a bukfencet. Hasizomból fordulj, a mozgást a fej vezeti. Bukfenc végén karok már a fej mellett előre nyújtva legyenek.
4. Rúgd el magad a faltól és háton siklással távolodj el. Karok továbbra is elől, a fej mellett nyújtva.
Tanácsok:
- Szemeddel próbáld a térdedet nézni átfordulás közben, ez segít, hogy jobban összegömbölyödj, és így gyorsabb lesz a forduló.
- Ha túl közel vagy túl messze érkezel a falhoz az elrugaszkodáshoz, változtass azon, hogy mikor illetve milyen erősen húzod a karoddal a két utolsó tempót.
- Gyakorold a fordulót lassú tempóban, sokszor egymás után. Csak akkor adj egy kis tempót a dologhoz, ha a mozgás már jól összeállt.
Jöhet az ötödik rész!
Ötödik rész
Most az tanuljuk meg, hogyan forduljunk át a bukfenc után úgy, hogy hason siklásba érkezzünk a foruló végére, és így folytatni tudjuk a gyorsúszást.
A videón láthatjuk, hogy a fordulót végző úszónő lába kicsit ferdén támaszkodik a falra az elrugaszkodáshoz, ami segíti abban, hogy a faltól való elsiklás közben már az oldalára tudjon fordulni.
A következő gyakorlat előtt szánjunk egy percet arra, hogy pontosan kitaláljuk, hol akarjuk a lábunkkal megérinteni a falat az elrugaszkodáshoz. Ehhez egy kézzel kapaszkodj meg a medence szélén, majd mindkét lábadat tedd a falra, de úgy, hogy a lábfejek 10 vagy 11 óra irányába mutassanak és ne függőlegesen felfelé. Próbáld kicsit ott tartani a lábad, hogy megjegyezd, milyen lábpozíciót szeretnél a forduló közben, majd rúgd el magad a faltól úgy, hogy ne a hétadon, hanem oldalra fordulva végezd a siklást. Ha a másik irányba kénylemesebbnek tűnik a lábfordítás, akkor a lábfejeket 1 vagy 2 óra irányába fordítva tedd fel a falra és így rúgd el magad. Ezzel meg is van az az elrugaszkodás, amit a most következő gyakorlat végén kell majd alkalmaznod.
Akkor most jöhet a gyakorlat:
1. Állj néhány méternyire a faltól. Lassú tempójú gyorsúszással közelíts a falhoz.
2. Ahogy tanultuk, az utolsó karhúzások után előbb az egyik, majd a másik kar is maradjon a csípő mellett és fejjel előre közelítsd meg a falat.
3. Fejjel indítva és hasizomból kivitelezve csináld meg a bukfencet, közben a karok súlytalanul maradnak hátra, a szemek pedig a térdeket nézik.
4. Ahogy a lábaddal eléred a falat - de csak a fal érintés előtti utolsó pillanatokban - kicsit fordítsd el a lábfejedet (10-11 vagy 1-2 óra irányába) és így rugaszkodj el. Karok a fej mellett előre nyújtva. A ferde lábfejekkek történő elrugaszkodás következtében szinte magától fordul majd be a tested az oldalsó siklásba.
5. Fokozatosan az oldalon siklásból fordulj tovább hason siklásba, és már kezdhetsz is úszni!
Tanácsok:
- A lábakat csak a falérintés előtti utolsó pillanatban fordítsd el. Ha túl hamar elcsavarod a lábaidat, lassaban fog a tengelye körül elfordulni a tested, így hosszadalmasabb lesz a fordulód. Egy ilyen elhibázott fordulót láthatsz a videón is (2:30-2:40 között).
- Fordulás közben a térdedet nézd, ez gyorsabbá, hatákonyabbá teszi a bukfencet. Ha túl korán előre fordítod a fejed, hamar szétnyílik a tested és nehezebben fogod tudni felvenni a jó sikló pozíciót. Egy ilyen hibás fordulót is láthatsz a videón (2:40-2:50).
- Az elrugaszkodást még szinte teljesen háton kell elindítanod, nem szabad erőltetni a túl hamar történő oldalra fordulást. A helyes lábpozícióval történő elrugaszkodás következtében magától fog elfordulni a tested oldalra a megfelelő ütemben. Egy túl hamar oldalra fordulásos próbálkozást is láthatsz a videón (3.00-3.15)
- Gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj! Többszáz, sőt, többezer fordulóra is szükség lehet ahhoz, hogy kialakuljon és rögzüljön a helyes mozgás.
Irány a medence!
Hasonló cikkek
Laure Manaudounak sikerült, Ian Thorpe-nak nem
Útmutató a gyors, laza és könnyed gyorsúszáshoz
Úszás: Popov stílusában gyorsulni 100 méteren
Úszás: Alain Bernard 47 mp alatt
23 hozzászólás
velem nem így tanították meg, de kétségkívül hasznos bemutató:) én amellett vagyok hogy azért egy jó edző nem árt, fentről minden más:)
Köszi az anyagért.
köszi az anyagot mégeccer!
Én azért hozzátennék annyit a cikkhez, hogy a bukófordulót akkor érdemes gyakorolni, ha már megvan a megfelelő úszósebesség.
De jó neked! Én is csak csináltam, de közben azt sem tudtam merre van az előre meg a hátra, arról nem is beszélve hol van a fönt...
Szóval jól belagabalyodtam a csomózásba :)))
De így biztos ki fogom próbálni! Remélem összejön!
Amikor elkezdtem csapatban úszni, az edzőm az első edzés végén azt mondta nekem: "Holnaptól csak bukóval fordulj!" Elkezdtem gyakorolni, és néhány hét múlva már teljesen hozzászoktam, hogy nem nyúlok be a falnál.
Csak gyakorlás kérdése, sokat kell csinálni, és egy idő után természetessé válik az egész. Tényleg jó ha van hozzá egy alapsebességünk, mert akkor kevesebbet dolgoznak a hasizmok, de nem kell hozzá profinak lenni. A legfontosabb szerintem, hogy megtanuljuk bemérni a távolságot, mikor kell megindítani a "bukfencet". Ezenkívül még a tüdőt kell hozzászoktatni, hogy a falnál nincs meg az a plusz levegővétel, amihez benyúlásos fordulónál jutunk.
Aztán ha már jól megy a mozdulat, akkor el lehet kezdeni azt gyakorolni, hogy elrugaszkodás előtt lábbal ne "simogassuk" a falat, hanem "rúgjuk szét", mint a nagy úszók (ez persze főleg rövidebb távokon működik).
Én bíztatok mindenkit, aki gyorsabb akar lenni medencében, és egy kis hipoxiás edzésre vágyik, hogy kezdje el gyakorolni!
A videókat nem tudom bejelentkezés után sem megnézni. Csak a szöveget tudom olvasni. Tudna valaki segíteni? Előre is köszi.
Eltűntek időközben a videók. Itt egy másik ami szerintem hasznos lehet:
https://www.youtube.com/watch?v=HrHg7dUBI5A
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498