Futó álmok
Ez a cikk a futós témájú álmokkal, azok értelmezésével foglalkozik, illetve bemutat néhány egyszerű módszert, melyekkel a sportpszichológusok segítenek a sportolóknak abban, hogy álmaikat is felhasználják céljaik eléréséhez.
1989 októberében, öt nappal azután, hogy vádli görcsök miatt feladni kényszerült egy maratoni versenyt Minneapolis-ban, Kim Jones éppen aludt, és - álmodott. Saját magát látta, ahogy szinte repül a New York Marathonon, és könnyedén, fájdalom nélkül futva hagyja el vetélytársait. Az álom olyan valósnak tűnt, hogy ébredés után Kim Jones elhatározta, benevez a New York Marathonra. Pedig alig 4 hét volt csak hátra a versenyig. Jones elindult a versenyen, amit kitűnő formában, fájdalmak nélkül futott végig, és második helyen, 2:27:54-es idővel ért célba. "Magammal vittem az álmom a versenyre. Tisztán láttam önmagam, ahogy könnyedén futok. Ettől magabiztossá és erőssé váltam." - meséli a most 49 éves Jones, aki immár edzőként dolgozik, és bátorítja tanítványait, hogy próbálják ők is megvalósítani álmaikat.
Napjainkban már egyre több sportpszichológus foglalkozik komolyan a sportolók álmaival, és használja azokat a mentális felkészítés egyik eszközeként. "Sok kiaknázatlan lehetőség van az álmainkban, melyeket felhasználhatunk az önbizalom és a teljesítmény növelésére." - mondja Deirdre Barrett, a Harvard Medical School kutató pszichológusa.
Alvás közben az agy feldolgozza a nap történéseit, az érzelmeket, a gondolatokat, a tevékenységeket, és összekeveri ezeket a múltbeli tapasztalatokkal. Ebből alakul aztán ki az a filmszerű, képeket, hangokat és logikailag össze nem illőnek tűnő kapcsolatokat tartalmazó egyveleg, amit álmodunk. Dr Barrett szerint az álom betekintést enged a személy tudatalattijába. Ezen keresztül nem csak az egyént esetleg visszahúzó korlátok tárhatóak fel, de némi gyakorlás után "előhívható", létrehozható a siker, a győzelem pillanata, vagy akár egy virtuális edzőterepen történő edzés is.
Nem tanulhatsz az álmaidból, ha nem tudsz emlékezni rájuk, ezért az első feladat megtanulni, hogyan lehet felidézni az álmokat. Ehhez Veronica Tonay pszichológus egy napló vezetését javasolja, melyet az ágy mellett tartunk, és amibe ébredéskor azonnal részletesen leírjuk álmunkat. A naplóban azután megkereshetőek a visszatérő témák, amelyek sokszor jeleznek egy olyan problémát, amin az elméd folyamatosan "rágódik".
Tonay egyszer dolgozott egy futó pácienssel, akinek az volt a visszatérő álma, hogy egy ösvényen fut, amit leomlott kövek zárnak el, és amikor elért ehhez az akadályhoz, mindig abbahagyta a futást. Közösen elemezve az álmot felismerték, hogy a visszatérő téma azt jelképezi, hogy a futó a való életben az edzéseken nem tud eléggé küzdeni, és a nehéz edzéseket hamar feladja. Ennek tudatában a páciens csatlakozott egy futóklubhoz, ahol aztán megkapta a szükséges támogatást és túljutott ezen a problémán.
Egy másik futónak visszatérő nyomasztó álmai voltak egy maratoni verseny előtti órákról, ahol vagy a közlekedési dugó miatt késte le a rajtot, vagy a chip-jét felejtette otthon vagy rosszul lett a rajtvonalnál. "Ha ilyen álmok gyötörnek, fel kell tenned magadnak a kérdést, hogy felkészültél-e érzelmileg és fizikailag az előtted álló kihívásra. Elképzelhető, hogy nem sikerült megfelelően edzened, vagy a kitűzött cél túl ambiciózus, vagy a siker görcsös akarása vált nehéz teherré számodra." - mondja Tonay.
Néha az álmok annyira erőteljesek és olyan valósnak tűnnek, hogy szinte belevésődnek az egyén agyába, aki napok múltán is világosan emlékszik rájuk. Ezek sokszor egyértelmű, könnyen megérthető álmok, mint például Kim Jones esetében. Az ilyen álmok véletlenszerűen jelentkeznek, de léteznek módszerek, amivel rávehetjük az agyunkat, hogy "gyártson" ilyen álmokat - véli Steven Ungerleider sportpszichológus. Ungerleider kutatásai igazolták például, hogy azok a sportolók, akik képesek saját magukról rendszeresen pozitív képeket felidézni nappal, és ez által megerősítik az agyukban a "siker képét", nagyobb eséllyel fognak hasonlóan pozitív álmokat átélni éjszaka is. Ez pedig egy önmagát erősítő ciklussá válik, hiszen a pozitív álom aztán segíti a másnapi sikeres edzést, és így tovább.
Egy másik bevált módszer az álom befolyásolására egy olyan gyakorlat (tesztelés), amivel rájöhetünk - anélkül, hogy felébrednénk - hogy amit éppen átélünk, az csak álom és nem a valóság. Ha ez sikerül, akkor már arra is képesek lehetünk, hogy álmunkat egy adott irányba tereljük. Például ha szeretnénk lépéshosszunkat nyújtani, álmodhatunk arról, hogy éppen akadályok fölött szökkenünk át. Ha a sebességünkön szeretnénk dolgozni, álmunkban például elképzelhetjük, hogy egy félig ember-félig robot lény vagyunk, aki hihetetlen sebességgel képes mozogni.
Az ilyen módszerek első hallásra talán mosolyogtatónak tűnnek, pedig a „tudatos álmok" tényleg hatásosak, és megfelelően begyakorolva képesek a sportoló teljesítményét javítani. A kutatások kimutatták például, hogy álom közben is kapcsolatban van az agy az izmokkal, és bár az izmok ilyenkor nem dolgoznak, az agy üzenetei eljutnak hozzájuk, és reagálnak azokra. Tehát az ismétlődő álmokkal megerősíthető az agy és az izmok közötti természetes kapcsolat, ami aztán a tényleges mozgás során segíthet a hatékonyabb, precízebb, gyorsabb mozgás-kivitelezésben.
Egy másik lehetséges hasznosítása a tudatos álmoknak a „mentális lökés". A nagy vetélytárs legyőzésének ismételt megálmodása például megteremtheti a szükséges önbizalmat a tényleges győzelemhez. Abban segít, hogy a sportoló túljusson azon a „lemezen", ami az agyában egyfolytában ismételgeti, hogy nem-vagy-képes-rá-nem-vagy-képes-rá. Az ilyen álmok után ráadásul a sportolók általában boldogabban, energikusabban ébrednek, és az edzésmunkájukat is jobban tudják végezni.
Megpróbálnád Te is? Nos, a szakértők szerint néhány egyszerű lépéssel egyedül is megpróbálkozhatsz:
- Meg kell tanulni emlékezni legalább egy álomra minden éjszaka. Szóval elő a napló, és rajta!
- A lejegyzett álmokból ki kell keresni a visszatérő elemeket, hogy ezek tudatosodjanak az agyadban, és amikor legközelebb előjönnek (pl. megint azt álmodod, hogy repülsz, vagy hogy nem tudsz továbbfutni), képes legyél felismerni őket, mint olyan elemeket, amik valószínűsítik, hogy éppen álmodsz.
- Szokj rá arra, hogy ellenőrzöd, amiben éppen vagy az álom, vagy valóság. Gyakorold ezt a tesztelést először nappal, hogy az agyad „ráálljon". Nézz körül, és kérdezd meg magad, ez most álom vagy valóság? A saját ruháimat viselem? Van valami szokatlan a környezetemben? Át tudok nyúlni a falon? Stb. Gyakorold ezt naponta 10-15 alkalommal. Így egy idő után már álom közben is képes leszel leellenőrizni a helyzetet, és felismerni, hogy most éppen álmodsz.
- Esténként mielőtt elalszol, olvass bele az álomnaplódba, hogy már előre elmerülj az álmaid szokásos témáiban. Minél ismerősebbek lesznek ezek a témák számodra, annál jobb eséllyel fogod felismerni őket, és azt, hogy éppen álmodsz.
- Megpróbálkozhatsz az alvás félbeszakítás módszerével: húzd fel az órád a szokásos időpontnál 15-60 perccel korábbra (minél több időt adsz magadnak, annál jobb), és ahogy felébredtél, rögtön próbálj meg visszaaludni, miközben folyamatosan ismételgeted magadban, hogy „Emlékezni fogok az álmomra." Ebben a visszaalvós állapotban van a legjobb esélye, hogy az agyad igazán valósnak tűnő álmokat gyártson.
Forrás: Runner's World
Képek: www.bowdentms.biz
Hasonló cikkek
A megszállottság heti 100 óránál kezdődik
Motiváció - interjú Papp Krisztával
Motiváció Kouros módra - avagy hogy fussunk hat nap alatt 1000kilométert
2 hozzászólás
Egy-két dolog azért egy picit erőltetettnek tűnik... De érdekes, hogy van-e olyan ember, aki (ha nem is per pillanat) - de utólag sem tudja, hogy álmodott? Szerintem nincs.
A tudatos álmodást, meg mióta az eszemet tudom gyakorlom, anélkül, hogy akármilyen sportpszichológus, vagy pszichológus javasolta volna. Mindigis utáltam azonnal kiugrani az ágyból, ha csörgött az óra, sőt, jelenleg is az a szokásom, hogy min. fél órával előbbre húzom az órát, mint ahogy fel kéne kelnem, mert tudom, hogy úgysem kelek fel azonnal (és ezért kések el mindig a munkahelyemről:)), sőt, hétvégén ébredés után órákra visszaalszom, és álmodok - úgy, tudatosan (tovább alakítom a még tudattalanul álmodott álmot olyan irányba, amilyen irányba én szeretném, hogy menjen). Szerintem ezt már 3-4 éves korom óta így csinálom:). Szeretek aludni, szeretek álmodni, és a fontos álmokat mindig megjegyzem, ugyanis aminek üzenete van, az bevésődik az ember agyába. Ami meg nem, az meg jó, ha megy a "kukába".
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498