Két érdekes kutatás - ultrások agya és futók térde
Két érdekes kutatást találtam, egyikük a különösen extrém távú ultrafutás okozta agyszövet vesztesről, a másik a "futótérd" néven ismert térdfájdalom okairól szól.
Pusztítja az agyszövetet az ultrafutás?
Nagyszabású kutatási projekt keretében vizsgálták a TransEurope extrém ultraverseny résztvevőit különféle fizikai/fiziológiai paraméterek változásait kutatva és többek közt azt figyelték meg, hogy a résztvevők nem csupán súlyuk, de szürkeállományuk kb. 6%-át is elveszítették a 4487km hosszú verseny teljesítése alatt.
A kutatást a 2009-es verseny alatt és után végezték és MRI vizsgálatok sorozatával igyekeztek feltérképezni az agyban bekövetkező változásokat (méret, ödéma, sérülés, stb). Összesen 15 futó egyezett bele, hogy a verseny előtt, közben 2 alkalommal és 8hónappal a verseny után MRI vizsgálatnak vessék alá. Néhányan feladni kényszerültek a versenyt, így végül 10futót tudtak vizsgálni 3 ellenőrzőpontig és hétnél sikerült a későbbi ellenőrző teszt is.
Az eredmény 6százalékos jelentős szürkeállomány csökkenést mutatott - pusztán a korral kb 0.2% -kal csökken a szürkeállomány évente, így a két hónap alatti 6% jelentősnek számít - ám a 8hónappal később elvégzett teszteken már visszaállt az eredeti állapot, tehát az extrém terhelés okozta csökkenés visszafordítható. Agysérülésre utaló nyomokat nem találtak.
A "futótérd" okozója talán mégsem a combizomzat
Közvélekedés szerint a "futótérd" néven ismért térdfájdalom - melyet az orvosok patellofemorális fájdalomnak hívnak - kiváltó oka a négyfejű combizom nem kielégítő működése vagy gyengesége. Belga kutatók megpróbálták tesztelni ezt az elméletet.
A kutatásban résztvevő egyik csoport 46 térdfájdalommal küzdő futó volt, a kontrollcsoport 30főből állt. Mindkét csoportal guggulásokat végeztettek, ugyanis ha igaz az eredeti feltevés akkor ennél a gyakorlatnál a térdproblémás futók combizma másképp kell működjön, mint az egészségeseké. Ám semmi ilyesmi nem történt. Az elvégzett mRI vizsgálatok alapján mindkét csoport négyfejű combizma hasonlóképpen működött a gyakorlatok alatt, amely eredmény az alapfeltevést cáfolja.
Valószínűnek látszik tehát, hogy az egyébként is terjedő elmélet, miszerint a "futótérd" és több más tipikus túlterhelés jellegű sérülés okát nem közvetlenül a fájdalom jelentkezésének közelében kell keresnünk, hanem a csípő körüli izmok gyengeségében és az instabilitásban. Feltételezett, hogy a térdkalács azért mozdul ki az ideális mozgás síkjából, mert a csípő nem elég erős, hogy megfelelően kontrollálja a lépések során a térdkalács maximális mozgástartományát.
Forrás: biomedcentral.com, RW
Hasonló cikkek
Tudomány - győznek-e valaha a nők 24 órás futásban?
Tudomány - Ultrafutás, gének és az öregedés
Tudomány - rontja-e a tartást a babakocsis futás?
Tudomány - mikor születnek a legjobbak?
16 hozzászólás
Nekem azt mondta Krisz az első Böszmén,hogy minden futás után sörrel regenerálódjunk és az visszapótolja az agysejteket és a térd bizbazokat is.
Hukk! :)
Blue, ha olyat találok, hogy önkénteseket keresnek a sör és az ultraeredmények vagy a sör mint regeneráló ital című kutatásokra, neked szólok elsőként! Vagy Krisznek :-)
Bozót, a sörös kutatás engem is érdekel.:))))
Viszont ez a cikk rávilágitott arra, hogy miért nem müködik az ultrásoknál a ,,soha többet nem indulok ezen a versenyen, vagy soha többet nem futok ilyen hosszút,, stb. A pusztuló agysejtekkel törlödnek a ,,rossz,, élmények.:))))))
azt hallottam, sör :)
jah, Joci, ha nem épülnének újra a pusztulók, már nagyon régen mínuszban lennél:)
Sörös kutatást keresni! Jocinak igaza van bizonyos rossz emlékek tényleg törlődnek!
gondolom nem csak az ultrafutók agya sérül, hanem bármilyen hosszabb távon végzett sport is sérüléseket okoz...legyen az bicaj vagy bármi...az oké ha ujraépül, de mivan ha rövid időn belül megismétlődik a teljesítmény?
aki heti 3-4X fut ultratávot az konkrétan setét? :-))
vagy felgyorsul a regenerálódás is? :-))
a sörös kérdést én már tesztelem otthon magamon...hogy más életét ne kockáztassam a kísérlettel :-))
ez a 6% mégis hogy jön ki? :O nekem ez kicsit soknak tűnik.. és hogy áll vissza? :O
amúgy meg: http://well.blogs.nytimes.com/2012/12/26/exercise-and-the-ever-smarter-human-brain/
na, bocs, kérdés tárgytalan, megnéztem az eredeti cikket, elolvastam a tippeket arról h miért csökkenhetett átmenetileg a térfogat. :)
Bozót, a sörös kutatás érdekelne engem is, gondolom, a fiúk jelentkeznének tesztalanynak is. olyannal kapcsoaltban találtál vmit, hogy a térdfájdalmat hogy lehetne a csipő körüli izmok erősítésével elmulasztani (azaz vannak esetleg speciális gyakorlatok?).
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Mi a szlogenünk?
HÜJJE AKI FUT!