A "hegy leve" (sajnos) mégsem javítja a teljesítményt
Egy újabb kutatás eredményei azt mutatják, a szőlőben (és részben más bogyós gyümölcsökben, no meg a borban) megtalálható flavonoidok mégsem növelik a teljesítményt.
Köztudott, hogy a szőlő rengeteg hasznos tápanyagot, vitamint, antioxidánst tartalmaz, sőt, korábbi vizsgálatok azt találták, hogy a benne található quercetin és resveratrol fokozza az állóképességet és az izomerőt.
A vizsgálatban 40 közepesen aktív (heti 1-2 alkalommal sportoló) felnőtt vett részt, egy csoportjuk placebót kapott, míg a másik csoport naponta fogyasztott szőlőlevet. 45 nap múlva különféle teszteket, méréseket végeztek az alanyokon, például VO2max, futópados terhelés, súlyzós bicepsz erőgyakorlat. Egyik esetben sem találtak szignifikáns eltérést. Ez az eredmény egybevág egy két évvel ezelőtti kutatáséval, ahol a quercetin hatásait vizsgálták.
A kutatók arra is kiváncsiak voltak, vajon az említett vegyületek csökkentik-e a gyulladást, illetve javítják-e a hangulatot. Nos, nem.
A kutatók azért megemlítik, hogy bár elképzelhető, hogy a szőlő (gyümölcs, lé, bor) fogyasztása valóban semmilyen pozitív hatással sincs az edzettségre, de az eredményekbe az egyének biológiai különbözősége is belejátszik.
Forrás: RW
Hasonló cikkek
Tudomány - a "női dolgok" hatása a teljesítményre
Tudomány - mikor születnek a legjobbak?
Tudomány - a tervszerű frissítés jobb időeredményhez vezet
Tudomány - a sportos fiúk többek keresnek felnőttkorukban
13 hozzászólás
Azért a flavonoidot ne keverjük össze a fenollal kedves bozót!
A fenol absz negytív szintre tudja csökkenteni a teljesítmény egy nagyon kis adagban is!
A teljesítményt a munka javítja és akkor ehetsz, ihatsz amit akarsz!
Te vagy a vegyész, én csak nő, de úgy tudtam, hogy az említett cuccok (quercetin) a flavonoid fenolok közé tartozik. Legalábbis ezt olvastam róla :P
Bozót, a mustban nincs is alkohol, már ha nekem címezted az első hozzászólásodat. :-) Tartósítjuk az elején, nem engedjük erjedni, le van szűrve, szép tiszta, nem az a trutyi, amit általában szüretkor látni. :-) A kémiához sajnos nem tudok hozzászólni, mindenesetre jó fogyasztani, de ártani biztos nem árt annyit, mint a mű löttyök.
teljesen megnyugodtam.bizonyítást nyert hogy a bort nem azért kell inni hogy növelje a teljesítményt.annyi szer és boszorkányfőzet van arra,tényleg valakit ez befolyásol bármiben is?
A fenol tényleg elég húzós dolog, Zoltán még finoman is fogalmazott a teljesítmény csökenéssel kapcsolatban....
Viszont a szölö finom, és kedvező étrendi hatása van, ezért együnk sokat nyáron-meg összel....
Nem tudom, hogy honnan származik ez a nagyszemű téli szölö, de a mi magyar szölönket ízben meg sem közelíti.
Hát igen ennyire sokoldalúan nem vagyok bent a témában, valóban fenolcsoport vegyületek, de már szelíditettebb verziók, bár molekula szerkezetről nem szól a cikk!
Feri! Igen szakmailag szelidebben fogalmaztam, de ez is valahol zsargon, mert túl sok agresszív méreggel dolgoztam már, így szlengben igyekszünk ledegradálni őket már megszokásból is!
MegGUGLIZtam a dolgot.
A flavonoidok először a sárga színükről kapták a nevüket. Akkor még nem ismerték a hozzá tartozó szerlkezetet. Később meglett a szerkezete is ezeknek a vegyületeknek és szerkezetileg a FLAVON szerkezetére vezethetőek vissza (egy három gyűrűt tartalmazó aromás oxo vegyület).
A fenol (régi nevén KARBOLSAV) egy aromás gyűrűhöz kapcsolódó -OH csoport. A fenolok ennek származékai, de a fő szempont itt is az aromás gyűrűhöz kapcsolódó -OH csoport (vagy csoportok)
Tehát a flavonoidok és a fenolok két különböző vegyületcsoport, a közös bennük az hogy minkét csoportban van aromás gyűrű.
A QUERCETIN rendelkezik a flavon alapvázával, de van 5 db -OH csoportja is, melyből 4 aromás gyűrűhöz kapcsolódik. Azaz mindkét csoportba beleilleszthető.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Na, már megint egy cáfolat. Pedig én mindennap megiszom két pohár tiszta mustot (nem boltit, saját készítésűt) és felszabadítja a boldogsághormonokat. Akkor ez most csak placebo hatás volt eddig? :-)