Edzésszempontból, vért adjunk vagy plazmát?
- cimkék:
- állóképességi sport,
- véradás,
- egészség,
- teljesítmény,
- tudomány
Általános vélekedés szerint a véradást követően a hemoglobin-szint csökkenésével lecsökken a teljesítmény és körülbelül öt hétbe telik mire a szervezet visszaállítja a normál hemoglobin szintet. Vajon a futóteljesítményt is ilyen hosszú időre befolyásolja egy véradás? És mi a helyzet ha plazmát adunk?
Természetesen egy kutatási eredményről számolnék be ezügyben.
19 egészséges önkéntest két csoportba soroltak, kilencen teljes vért adtak, a másik tíz pedig 700ml vérplazmát. A véradás után kerékpárral tesztellték a teljesítményüket, két órával, két nappal illetve hét nappal később. (a véradás előtt is két alkalommal elvégezték a tesztet, viszonyítási alapként). A kerékpárt erős ellenállással teljes fáradásig kellett tekerniük.
A vért adó csoport eredménye megfelelt a várakozásoknak, a hemoglobinszint azonnal lecsökkent és hét nap után is alacsonyabb volt. A VO2Max értékek 40ml/kg/min szintről 34-re csökkent két órával a véradást követően. Két nap múlva már 36-ra, hét nap múlva 37-re emelkedett. A fáradás mértéke is szignifikánsan változott, a véradás előtt 268másodpercig bírták a tekerést, utána 218, 250 és hét nap múlva 258. Tehát egy hét alatt közel visszaállt az eredeti állapot.
A plazmát adó csoport esetében kissé más volt a kép. A VO2Max nem változott, azonban a laktátszint és az anaerob kapacitást jelző oxigénadósság igen. A kutatók szerint ez annak köszönhető, hogy a plazmaferezis során olyan bikarbonátot vesztünk amely a tejsav bontásban vesz részt, viszont relatív hamar visszapótlódik. A kísérletben résztvevők a plazma levétele után két órával sokkal hamarabb elfáradtak a kerékpáros tesztben (226mp az alap 256-hoz képest) ám két nap múlva ez a hatás teljesen eltűnt (259mp).
A vizsgálat tehát azt mutatja, a plazmaferezis kevésbé, illetve rövidebb időre, befolyásolja az edzésteljesítményt, így állóképességi sportolók számára a teljes véradásnál előnyösebb lehet.
Forrás: RW
Hasonló cikkek
Újabb kutatás az állóképességi sportok szívre gyakorolt hatásáról
Tudomány - a sportos fiúk többek keresnek felnőttkorukban
Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is
Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen
2 hozzászólás
Hasonló, ám jóval hosszabb, mint egy sima véradás, mert egyik csövön leveszik a vért, átvezetik egy kütyün és a vörösvértesteket visszakapod (leegyszerűsítve). Viszont sokkal sűrűbben is lehet(ne) mint teljes vért. Abban nem vagyok tájékozott, hogy minden állomáson lehet-e plazmát is adni, talán csak a kórházakban....Én adnék mindent , de nem hagynak :(
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Plazmát még sose adtam, az milyen procedúra? Gyakorlati tapasztalata van már valakinek a hatásairól? Bosszantó, hogy a helyi véradó állomás több, mint 226 mp tekerésre van a melóhelytől. :)