Újabb kutatás az állóképességi sportok szívre gyakorolt hatásáról
- cimkék:
- kutatás,
- egészség,
- testmozgás,
- időskor,
- szív,
- állóképességi sport,
- tudomány
A nagy állóképességet igénylő sportok befolyásolhatják az idősebb atléták természetes szívritmusát - állapította meg egy brit kutatócsoport egereken végzett kísérletek alapján. Szakértőik szerint a kitartóan végzett mozgás előnyei mégis sokkal jelentősebbek a kockázatainál.
A rágcsálóknál az állóképességet igénylő mozgás molekuláris változásokat idézett elő a szívnek abban a részében, amely a természetes ritmussal függ össze - tudósított a BBC hírportálja a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányról.
Az ilyen jellegű sportot űző emberek - hosszútávfutók, kerékpárosok, úszók - általában nagyon egészségesek, ennek ellenére valószínűbb, hogy szívritmuszavarokkal kell számolniuk, ahogy egyre idősebbek lesznek, bár a kockázat így is alacsony.
Az átlagos felnőtt nyugalmi szívritmusa percenként 60 és 100 szívösszehúzódás között mozog. A sportolói pályafutása csúcsán már túljutott, 38 éves Chris Hoynak és az ötvenéves Miguel Indurainnak - az országúti kerékpározás híres bajnokainak - nyugalmi értéke 31, illetve 28.
A Manchesteri Egyetem Mark Boyett vezette kutatócsoportja szerint a szív saját ritmusszabályozója az edzés hatására változik meg. Egerekkel végzet kísérletek során azt találták, hogy az állóképességet igénylő mozgás hatására egy, a ritmus szabályozásában résztvevő fontos fehérje, a HCN4 szintje csökken, és ennek a számlájára írható az alacsony szívritmus.
"Noha a sportoló alacsony nyugalmi szívritmusa nem okoz problémát, az egész életükben sportolóknál valószínűbb, hogy idős korukra mesterséges elektromos szívritmus-szabályozóra lesz szükségük" - mondta Boyett. Hozzátette azonban, hogy az állóképességet igénylő sportoknak lehetnek ugyan káros hatásai a szívre, előnyeik mégis sokkal számosabbak, mint a kockázatok.
Jeremy Pearson, a Brit Szív Alapítvány egyik orvosigazgatója szerint a kutatás eredményei azt mutatták meg, hogy egereknél a mozgás megváltoztatja a szív elektromos "huzalozását", és a szívritmus módosulása tartósan meg is maradt.
"Sokkal több kutatásra van azonban szükség, hogy megtudjuk, emberekre is ilyen hatása vannak-e a nagy állóképességet igénylő sportok" - tette hozzá.
Forrás: MTI, bbc.com
Hasonló cikkek
Egészség - az egészségtelen étrendet nem lehet lefutni
Tudomány - mozogjunk, hogy vágjon az eszünk
Tudomány - Aktív anyának a gyermeke is többet mozog
Tudomány - figyelmeztetés ülőmunkát végzőknek
4 hozzászólás
Nem én fordítottam, MTI anyag :)
Igen, ott van a cikkben, hogy további kutatásokra van szükség :) Az eredeti kicsit részletesebb.
tudósok ők nem állatgondozók...biztos az egerekhez képest hosszútávot futtattak velük...egy eredményből sok féle következtetést lehet levonni...ezt is :-)
az egér is csak megy a kerékbe, mert mennie kell, pedig hülyeség mert nem halad...nem is állunk annyira messzi tőle... :-)
Az én nyugalmi pulzusom 42. Nem rég vért szerettem volna adni kb. huszadik alkalommal. Jelentkeztem, kitöltöttem a papírokat, vért vettek stb. Majd odakerültem a doktornénihez, aki még éppen hogy nem folyt le a székről, de komoly logisztikát igényelt a részéről a vérnyomásmérő felhelyezése. Vérnyomás rendben, de a pulzuson 48 volt így azt mondta ő nem vállalja a felelőséget, ha rosszul leszek. Hiába bizonygattam egészséges vagyok,meg hosszútávfutó, meg adtam már nem egyszer vért. Előkeresett valami szabályt ami szerint 50-es pulzus alatt nem lehet vért adni. Tanulság: a sportoló véradás előtt fusson pár km-t, de végső konklúzió, hogy nem elég egészségesen élni és annak látszani, hanem az orvosi trendeknek is meg kell felelni.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Nade én nem vagyok egér... (szerintem biztos, mert nem félek a maccskáktól..)
Az egeret a természet nem több órás futkározásra alkotta, hanem, hogy gyorsan reagálva, néhány másodperc alatt meglelje a menedéket a ragadozók elől.. talán neki nem tesz túl jót a maraton...
Az ember kicsit más jellegű élőlény. Ha nem is "futni születtünk" feltétlenül, de jobb képességekkel rendelkezünk állóképesség terén.
Továbbá ha a hátrányok elenyészőek az előnyökkel szemben, akkor az egyenlet: + :)
Köszönet a fordításért! ;)